Golvlampa Delion Guld - Lampor för inomhusbruk, med skärm av veckat linne och metallfot - Utan ljuskälla
Produktinformation

Golvlampa Delion Guld - Lampor för inomhusbruk, med skärm av veckat linne och metallfot - Utan ljuskälla
Stämningsfull golvlampa av veckat linne och metall - För inomhusbruk
Golvlampan Delion guld utmärker sig genom sitt luftiga utseende. Lampskärmen i linne hänger fritt från en smal metallfot och verkar därmed sväva mjukt genom rummet. Denna konstruktion ger lampan ett lätt, modernt utseende och sätter samtidigt tydlig fokus på form och material.
Skärmen består av linne, ett tyg som är känt för sitt naturliga utseende och mjuka ljus. Linnet filtrerar ljuset på ett varmt och jämnt sätt, vilket skapar ett lugnt, stämningsfullt ljus som är behagligt för daglig användning.
Den guldfärgade stånden och foten matchar skärmens mjukhet, men ger också helheten en jordnära känsla. Kombinationen av metall och textil skapar balans, vilket gör att Delion känns både modern och varm.
Denna golvlampa passar bra i en lantlig, retro eller minimalistisk inredning, men tillför även lugn till ett eklektiskt rum. Delion kommer till sin rätt bredvid en soffa i vardagsrummet, i en läshörna eller i sovrummet som stämningsfull belysning.
Delion guld är en golvlampa som inte handlar om volym, utan om proportioner. En raffinerad design där ljus, textil och metall möts och som tillför stämning till nästan alla interiörer.
• Lämplig för nästan alla stilar
Denna lampa passar in i en mängd olika inredningsstilar, från ett nattduksbord i ett skandinaviskt sovrum till en läshörna i ett vintage vardagsrum. Dess eleganta utseende och mjuka ljusfördelning förhöjer vilken miljö som helst.
• Robust metalldesign
Lampans helmetallram känns robust och betonar dess tidlösa karaktär.
• Designad för att inspirera. Tillverkad för att hålla.
Skapad för att smälta in i din interiör samtidigt som den gör precis vad ljus ska göra: lägg till karaktär, skapa lugn och skapa accenter.
• Mångsidig att placera och enkel att flytta
Denna lampa passar perfekt i varje hörn av rummet och är lätt att flytta.
• Exkl. ljuskälla
Denna lampa levereras utan ljuskälla. Det gör att du själv kan bestämma önskad ljusfärg, spridningsvinkel och ljusstyrka. Alltid rätt ljus.
• Ljus som bor inombords
Känn dig som hemma med ett välkomnande sken i alla interiörer. Håll lampan borta från fukt, då den inte trivs där. På så sätt förblir ljuset varmt och inbjudande, i många år av njutning.
• I balans
Denna lampa är en välbalanserad helhet och passar fint på olika platser i rummet.
Stämningsfull golvlampa av veckat linne och metall - För inomhusbruk
Golvlampan Delion guld utmärker sig genom sitt luftiga utseende. Lampskärmen i linne hänger fritt från en smal metallfot och verkar därmed sväva mjukt genom rummet. Denna konstruktion ger lampan ett lätt, modernt utseende och sätter samtidigt tydlig fokus på form och material.
Skärmen består av linne, ett tyg som är känt för sitt naturliga utseende och mjuka ljus. Linnet filtrerar ljuset på ett varmt och jämnt sätt, vilket skapar ett lugnt, stämningsfullt ljus som är behagligt för daglig användning.
Den guldfärgade stånden och foten matchar skärmens mjukhet, men ger också helheten en jordnära känsla. Kombinationen av metall och textil skapar balans, vilket gör att Delion känns både modern och varm.
Denna golvlampa passar bra i en lantlig, retro eller minimalistisk inredning, men tillför även lugn till ett eklektiskt rum. Delion kommer till sin rätt bredvid en soffa i vardagsrummet, i en läshörna eller i sovrummet som stämningsfull belysning.
Delion guld är en golvlampa som inte handlar om volym, utan om proportioner. En raffinerad design där ljus, textil och metall möts och som tillför stämning till nästan alla interiörer.
• Lämplig för nästan alla stilar
Denna lampa passar in i en mängd olika inredningsstilar, från ett nattduksbord i ett skandinaviskt sovrum till en läshörna i ett vintage vardagsrum. Dess eleganta utseende och mjuka ljusfördelning förhöjer vilken miljö som helst.
• Robust metalldesign
Lampans helmetallram känns robust och betonar dess tidlösa karaktär.
• Designad för att inspirera. Tillverkad för att hålla.
Skapad för att smälta in i din interiör samtidigt som den gör precis vad ljus ska göra: lägg till karaktär, skapa lugn och skapa accenter.
• Mångsidig att placera och enkel att flytta
Denna lampa passar perfekt i varje hörn av rummet och är lätt att flytta.
• Exkl. ljuskälla
Denna lampa levereras utan ljuskälla. Det gör att du själv kan bestämma önskad ljusfärg, spridningsvinkel och ljusstyrka. Alltid rätt ljus.
• Ljus som bor inombords
Känn dig som hemma med ett välkomnande sken i alla interiörer. Håll lampan borta från fukt, då den inte trivs där. På så sätt förblir ljuset varmt och inbjudande, i många år av njutning.
• I balans
Denna lampa är en välbalanserad helhet och passar fint på olika platser i rummet.
Downloads

Golvlampa Delion Guld - Lampor för inomhusbruk, med skärm av veckat linne och metallfot - Utan ljuskälla

Golvlampa Delion Guld - Lampor för inomhusbruk, med skärm av veckat linne och metallfot - Utan ljuskälla
Recension
Installation
| Anslutningsspänning | 220-240V AC |
|---|---|
| Lämplig för inomhus och utomhus | Inomhus |
| Kabel med stickpropp | Ja |
| Inklusive kabel | Ja |
Ljuskälla
| Uttag | E27 |
|---|---|
| Vridbar | Nej |
| Antal ljuspunkter | 1 |
| Ljuskälla utbytbar | Ja |
| Inklusive ljuskälla | Nej |
Mått och vikter
| Höjd | 1650 mm |
|---|---|
| Kabellängd | 2 m |
| Höjd lampskärm | 250 mm |
| Diameter lampskärm | 360 mm |
Generell
| EAN | 8720722733704 |
|---|---|
| Märke | LUSENZ |
| Garanti | 2 år |
| Certifikat | CE, RoHs |
| Undantag från garanti | Ej installerad eller använd enligt manualen |
Förpackning
| Typ av förpackning | Box |
|---|---|
| Kvantitet i förpackningen | 1 |
| Kvantitet mastercarton | 1 |
Färg och material
| Färg | Guld |
|---|---|
| Material | Metall / Linne |
| Lampskärmens färg | Beige |





