Hänglampa Xirena ambra IV - Fyra kulor av bärnstensfärgat glas med en balanserad effekt - Utan ljuskälla
Produktinformation

Hänglampa Xirena ambra IV - Fyra kulor av bärnstensfärgat glas med en balanserad effekt - Utan ljuskälla
Stämningsfull hänglampa av hållbara material - För inomhusbruk
Xirena ambra IV hänglampan skapar lugn i alla rum.
De fyra kulorna av bärnstensfärgat glas hänger lugnt i rad och låter ljuset falla mjukt nedåt, så att det långsamt sprider sig i rummet och fyller det på ett subtilt sätt. Dessutom ger det bärnstensfärgade glaset en jordnära känsla och låter former och stilar smälta samman. I kombination med de guldfärgade fötterna som förbinder de svarta kablarna med kulorna skapas dessutom en raffinerad kontrast mellan lyx och robusthet.
De svarta kablarna och den långsträckta armaturen ger helheten ett grafiskt utseende och skapar en lugn, balanserad komposition. Dessutom erbjuder det varma ljuset en motvikt till vardagens hastighet, så att både rummet och du kan hämta andan.
Xirena ambra IV hänglampan passar perfekt över matbordet i ett modernt kök, i ett romantiskt vardagsrum eller i en bohemisk inredningsstil. På dagen smälter den perfekt in i rummet, på kvällen blir den en källa till stämning. En lampa som inte bara ger ljus, utan också inbjuder till att leva helt och hållet i nuet.
• Flera ljuspunkter
De flera ljuspunkterna skapar en lekfull men balanserad ljuseffekt som mjukt integrerar stämningen i varje hörn av rummet.
• I balans
Denna lampa är en välbalanserad helhet och passar fint på olika platser i rummet.
• Tidlös och mångsidig
Denna lampa smälter enkelt in i stilar som modern, minimalistisk, hotellchic, skandinavisk och bohemisk.
• Hantverksmässigt utformad och förfinad
Denna lampa är tillverkad av högkvalitativt glas som fångar ljus, subtilt reflekterar det och framhäver rummets texturer.
• Exkl. ljuskälla
Denna lampa levereras utan ljuskälla. Det gör att du själv kan bestämma önskad ljusfärg, spridningsvinkel och ljusstyrka. Alltid rätt ljus.
• Ljus som bor inombords
Känn dig som hemma med ett välkomnande sken i alla interiörer. Håll lampan borta från fukt, då den inte trivs där. På så sätt förblir ljuset varmt och inbjudande, i många år av njutning.
• Designad för att inspirera. Tillverkad för att hålla.
Skapad för att smälta in i din interiör samtidigt som den gör precis vad ljus ska göra: lägg till karaktär, skapa lugn och skapa accenter.
Stämningsfull hänglampa av hållbara material - För inomhusbruk
Xirena ambra IV hänglampan skapar lugn i alla rum.
De fyra kulorna av bärnstensfärgat glas hänger lugnt i rad och låter ljuset falla mjukt nedåt, så att det långsamt sprider sig i rummet och fyller det på ett subtilt sätt. Dessutom ger det bärnstensfärgade glaset en jordnära känsla och låter former och stilar smälta samman. I kombination med de guldfärgade fötterna som förbinder de svarta kablarna med kulorna skapas dessutom en raffinerad kontrast mellan lyx och robusthet.
De svarta kablarna och den långsträckta armaturen ger helheten ett grafiskt utseende och skapar en lugn, balanserad komposition. Dessutom erbjuder det varma ljuset en motvikt till vardagens hastighet, så att både rummet och du kan hämta andan.
Xirena ambra IV hänglampan passar perfekt över matbordet i ett modernt kök, i ett romantiskt vardagsrum eller i en bohemisk inredningsstil. På dagen smälter den perfekt in i rummet, på kvällen blir den en källa till stämning. En lampa som inte bara ger ljus, utan också inbjuder till att leva helt och hållet i nuet.
• Flera ljuspunkter
De flera ljuspunkterna skapar en lekfull men balanserad ljuseffekt som mjukt integrerar stämningen i varje hörn av rummet.
• I balans
Denna lampa är en välbalanserad helhet och passar fint på olika platser i rummet.
• Tidlös och mångsidig
Denna lampa smälter enkelt in i stilar som modern, minimalistisk, hotellchic, skandinavisk och bohemisk.
• Hantverksmässigt utformad och förfinad
Denna lampa är tillverkad av högkvalitativt glas som fångar ljus, subtilt reflekterar det och framhäver rummets texturer.
• Exkl. ljuskälla
Denna lampa levereras utan ljuskälla. Det gör att du själv kan bestämma önskad ljusfärg, spridningsvinkel och ljusstyrka. Alltid rätt ljus.
• Ljus som bor inombords
Känn dig som hemma med ett välkomnande sken i alla interiörer. Håll lampan borta från fukt, då den inte trivs där. På så sätt förblir ljuset varmt och inbjudande, i många år av njutning.
• Designad för att inspirera. Tillverkad för att hålla.
Skapad för att smälta in i din interiör samtidigt som den gör precis vad ljus ska göra: lägg till karaktär, skapa lugn och skapa accenter.
Viktiga specifikationer
Viktiga specifikationer
| IP-hastighet | IP20 |
|---|---|
| Frekvens | 50Hz |
| Driftstemperatur | -5°C ~ +40°C |
| Arbetsspänning | 230 V |
| Max watt | 6 W |
Viktiga specifikationer
| IP-hastighet | IP20 |
|---|---|
| Frekvens | 50Hz |
| Driftstemperatur | -5°C ~ +40°C |
| Arbetsspänning | 230 V |
| Max watt | 6 W |
Ljuskälla
| Uttag | E27 |
|---|---|
| Dimbar | Ja |
| Vridbar | Nej |
| Antal ljuspunkter | 4 |
| Ljuskälla utbytbar | Ja |
| Inklusive ljuskälla | Nej |
Installation
| Placeringstyp | Tak |
|---|---|
| Anslutningsspänning | 220-240V AC |
| Lämplig för inomhus och utomhus | Inomhus |
Mått och vikter
| Diameter lampskärm | 210 mm |
|---|---|
| Höjd lampskärm | 210 mm |
| Höjd på monteringsplattan | 25 mm |
| Längd på monteringsplattan | 1150 mm |
| Bredd på monteringsplattan | 100 mm |
| Kabellängd | 111.5 cm |
Product Details
| Antal enheter | 1 |
|---|
Generell
| EAN | 8720722732516 |
|---|---|
| Märke | LUSENZ |
| Garanti | 2 år |
| Certifikat | CE, RoHs |
| Undantag från garanti | Ej installerad eller använd enligt manualen |
Förpackning
| Typ av förpackning | Box |
|---|---|
| Förpackningens bredd | 255 mm |
| Förpackningens höjd | 400 mm |
| Förpackningens längd | 1205 mm |
| Kvantitet i förpackningen | 1 |
| Kvantitet mastercarton | 1 |
Färg och material
| Färg | Svart / Mässing |
|---|---|
| Material | Aluminium / Glas |
| Lampskärmens färg | Bärnsten |
Viktiga specifikationer
| IP-hastighet | IP20 |
|---|---|
| Frekvens | 50Hz |
| Driftstemperatur | -5°C ~ +40°C |
| Arbetsspänning | 230 V |
| Max watt | 6 W |
Viktiga specifikationer
| IP-hastighet | IP20 |
|---|---|
| Frekvens | 50Hz |
| Driftstemperatur | -5°C ~ +40°C |
| Arbetsspänning | 230 V |
| Max watt | 6 W |
Ljuskälla
| Uttag | E27 |
|---|---|
| Dimbar | Ja |
| Vridbar | Nej |
| Antal ljuspunkter | 4 |
| Ljuskälla utbytbar | Ja |
| Inklusive ljuskälla | Nej |
Installation
| Placeringstyp | Tak |
|---|---|
| Anslutningsspänning | 220-240V AC |
| Lämplig för inomhus och utomhus | Inomhus |
Mått och vikter
| Diameter lampskärm | 210 mm |
|---|---|
| Höjd lampskärm | 210 mm |
| Höjd på monteringsplattan | 25 mm |
| Längd på monteringsplattan | 1150 mm |
| Bredd på monteringsplattan | 100 mm |
| Kabellängd | 111.5 cm |
Product Details
| Antal enheter | 1 |
|---|
Generell
| EAN | 8720722732516 |
|---|---|
| Märke | LUSENZ |
| Garanti | 2 år |
| Certifikat | CE, RoHs |
| Undantag från garanti | Ej installerad eller använd enligt manualen |
Förpackning
| Typ av förpackning | Box |
|---|---|
| Förpackningens bredd | 255 mm |
| Förpackningens höjd | 400 mm |
| Förpackningens längd | 1205 mm |
| Kvantitet i förpackningen | 1 |
| Kvantitet mastercarton | 1 |
Färg och material
| Färg | Svart / Mässing |
|---|---|
| Material | Aluminium / Glas |
| Lampskärmens färg | Bärnsten |
Downloads

Hänglampa Xirena ambra IV - Fyra kulor av bärnstensfärgat glas med en balanserad effekt - Utan ljuskälla

Hänglampa Xirena ambra IV - Fyra kulor av bärnstensfärgat glas med en balanserad effekt - Utan ljuskälla
Recension
Viktiga specifikationer
| IP-hastighet | IP20 |
|---|---|
| Frekvens | 50Hz |
| Driftstemperatur | -5°C ~ +40°C |
| Arbetsspänning | 230 V |
| Max watt | 6 W |
Ljuskälla
| Uttag | E27 |
|---|---|
| Dimbar | Ja |
| Vridbar | Nej |
| Antal ljuspunkter | 4 |
| Ljuskälla utbytbar | Ja |
| Inklusive ljuskälla | Nej |
Installation
| Placeringstyp | Tak |
|---|---|
| Anslutningsspänning | 220-240V AC |
| Lämplig för inomhus och utomhus | Inomhus |
Mått och vikter
| Diameter lampskärm | 210 mm |
|---|---|
| Höjd lampskärm | 210 mm |
| Höjd på monteringsplattan | 25 mm |
| Längd på monteringsplattan | 1150 mm |
| Bredd på monteringsplattan | 100 mm |
| Kabellängd | 111.5 cm |
Product Details
| Antal enheter | 1 |
|---|
Generell
| EAN | 8720722732516 |
|---|---|
| Märke | LUSENZ |
| Garanti | 2 år |
| Certifikat | CE, RoHs |
| Undantag från garanti | Ej installerad eller använd enligt manualen |
Förpackning
| Typ av förpackning | Box |
|---|---|
| Förpackningens bredd | 255 mm |
| Förpackningens höjd | 400 mm |
| Förpackningens längd | 1205 mm |
| Kvantitet i förpackningen | 1 |
| Kvantitet mastercarton | 1 |
Färg och material
| Färg | Svart / Mässing |
|---|---|
| Material | Aluminium / Glas |
| Lampskärmens färg | Bärnsten |





