Bristol - LED wall light with sensor - 10 Watts 814 lumens - Motion detector and twilight switch - 3000K warm white light - Black - Security light
Product information

Bristol - LED wall light with sensor - 10 Watts 814 lumens - Motion detector and twilight switch - 3000K warm white light - Black - Security light
Bristol - LED wall light with sensor - 10W 814lm - 3000K - Black
The Bristol wall lamp is IP54 waterproof and therefore suitable for outdoor use, the lamp is resistant to rain, snow and moisture. The lamp shines a 3000K warm white light through built-in LEDs with a brightness of 800 Lumen. The motion sensor responds within a range of 9 meters and a detection angle of 140 degrees. As a result, the wall light never jumps on unnecessarily. The twilight switch is adjustable between 3 and 2000 Lux.
The modern design is complemented by durable materials such as polycarbonate and aluminum, and the lamp is easy to connect to a 230V power supply. In addition, the lamp comes with a 5-year warranty.
• Combined motion and twilight sensor
The motion and twilight sensor work together and cannot be set independently. Using the sensor, you decide at what ambient light level the light responds to motion and how long it stays on after the last detection.
• Dust and splash proof - IP65
This high IP rating provides excellent protection against moisture and dust. So you can use the LED wall light in the bathroom, garden and driveway without any problems. No defects caused by the weather.
• Warm white light colour - 3000K
This atmospheric light colour is very suitable for garden and patio lighting. This light colour is described by our customers as being a warm and cosy light colour.
• Made from polycarbonate
This LED wall light is made of maintenance-free polycarbonate. This material does not rust, stays like new for a long time and is easy to clean. Perfect for outdoors, then.
• Integrated light source
This LED wall light has an integrated LED light source. This ensures that the light colour and light output seamlessly match the design of the lamp.
• Modern style
The clean lines of the wall light give it a contemporary look and feel. The result is a timeless design that allows this lamp to fit in with almost any style of interior design.
Bristol - LED wall light with sensor - 10W 814lm - 3000K - Black
The Bristol wall lamp is IP54 waterproof and therefore suitable for outdoor use, the lamp is resistant to rain, snow and moisture. The lamp shines a 3000K warm white light through built-in LEDs with a brightness of 800 Lumen. The motion sensor responds within a range of 9 meters and a detection angle of 140 degrees. As a result, the wall light never jumps on unnecessarily. The twilight switch is adjustable between 3 and 2000 Lux.
The modern design is complemented by durable materials such as polycarbonate and aluminum, and the lamp is easy to connect to a 230V power supply. In addition, the lamp comes with a 5-year warranty.
• Combined motion and twilight sensor
The motion and twilight sensor work together and cannot be set independently. Using the sensor, you decide at what ambient light level the light responds to motion and how long it stays on after the last detection.
• Dust and splash proof - IP65
This high IP rating provides excellent protection against moisture and dust. So you can use the LED wall light in the bathroom, garden and driveway without any problems. No defects caused by the weather.
• Warm white light colour - 3000K
This atmospheric light colour is very suitable for garden and patio lighting. This light colour is described by our customers as being a warm and cosy light colour.
• Made from polycarbonate
This LED wall light is made of maintenance-free polycarbonate. This material does not rust, stays like new for a long time and is easy to clean. Perfect for outdoors, then.
• Integrated light source
This LED wall light has an integrated LED light source. This ensures that the light colour and light output seamlessly match the design of the lamp.
• Modern style
The clean lines of the wall light give it a contemporary look and feel. The result is a timeless design that allows this lamp to fit in with almost any style of interior design.
Key specifications
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Frequency | 50/60Hz |
| Powerfactor | >0.90 |
| Equivalent wattage | 27 W |
| Total luminous flux | 814 lm |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Output voltage | 220-240V AC |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Frequency | 50/60Hz |
| Powerfactor | >0.90 |
| Equivalent wattage | 27 W |
| Total luminous flux | 814 lm |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Output voltage | 220-240V AC |
Installation
| Ground wire | No |
|---|---|
| Placement type | Wall |
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
| Fits over centre-box | No |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Packaging width | 72 mm |
| Packaging height | 312 mm |
| Packaging length | 108 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 20 |
Color and material
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Plastic |
General
| EAN | 8720722713546 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 5 year |
| Certifications | CE, RoHs |
| Warranty exemption | Not used according to the manual |
Sensor
| Type sensor | PIR motion sensor |
|---|---|
| Detection angle | 140 ° |
| Light sensitivity | <3-2000 LUX (adjustable) |
| Sensor changeable | No |
| Detection distance | 9 m |
| Dusk sensor overwrite mode | No |
| Sensor settings adjustable | Yes |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Colour temperature | 3000K |
| Lightsource replaceable | No |
| Number of light points | 1 |
| Switching cycles | 50000 |
| Energy label | |
| Light color | Warm white |
| Beam angle | 240 ° |
| Tiltable | No |
| Dimmable | No |
| Socket | Integrated LED |
| Including light source | Yes |
Dimensions & weights
| Weight | 0.474 |
|---|---|
| Width | 66 mm |
| Height | 255 mm |
| Length | 55 mm |
| Width of mounting plate | 55 mm |
| Length of mounting plate | 95 mm |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Frequency | 50/60Hz |
| Powerfactor | >0.90 |
| Equivalent wattage | 27 W |
| Total luminous flux | 814 lm |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Output voltage | 220-240V AC |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Frequency | 50/60Hz |
| Powerfactor | >0.90 |
| Equivalent wattage | 27 W |
| Total luminous flux | 814 lm |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Output voltage | 220-240V AC |
Installation
| Ground wire | No |
|---|---|
| Placement type | Wall |
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
| Fits over centre-box | No |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Packaging width | 72 mm |
| Packaging height | 312 mm |
| Packaging length | 108 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 20 |
Color and material
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Plastic |
General
| EAN | 8720722713546 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 5 year |
| Certifications | CE, RoHs |
| Warranty exemption | Not used according to the manual |
Sensor
| Type sensor | PIR motion sensor |
|---|---|
| Detection angle | 140 ° |
| Light sensitivity | <3-2000 LUX (adjustable) |
| Sensor changeable | No |
| Detection distance | 9 m |
| Dusk sensor overwrite mode | No |
| Sensor settings adjustable | Yes |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Colour temperature | 3000K |
| Lightsource replaceable | No |
| Number of light points | 1 |
| Switching cycles | 50000 |
| Energy label | |
| Light color | Warm white |
| Beam angle | 240 ° |
| Tiltable | No |
| Dimmable | No |
| Socket | Integrated LED |
| Including light source | Yes |
Dimensions & weights
| Weight | 0.474 |
|---|---|
| Width | 66 mm |
| Height | 255 mm |
| Length | 55 mm |
| Width of mounting plate | 55 mm |
| Length of mounting plate | 95 mm |
Downloads

Bristol - LED wall light with sensor - 10 Watts 814 lumens - Motion detector and twilight switch - 3000K warm white light - Black - Security light

Bristol - LED wall light with sensor - 10 Watts 814 lumens - Motion detector and twilight switch - 3000K warm white light - Black - Security light
Review
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Frequency | 50/60Hz |
| Powerfactor | >0.90 |
| Equivalent wattage | 27 W |
| Total luminous flux | 814 lm |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Output voltage | 220-240V AC |
Installation
| Ground wire | No |
|---|---|
| Placement type | Wall |
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
| Fits over centre-box | No |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Packaging width | 72 mm |
| Packaging height | 312 mm |
| Packaging length | 108 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 20 |
Color and material
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Plastic |
General
| EAN | 8720722713546 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 5 year |
| Certifications | CE, RoHs |
| Warranty exemption | Not used according to the manual |
Sensor
| Type sensor | PIR motion sensor |
|---|---|
| Detection angle | 140 ° |
| Light sensitivity | <3-2000 LUX (adjustable) |
| Sensor changeable | No |
| Detection distance | 9 m |
| Dusk sensor overwrite mode | No |
| Sensor settings adjustable | Yes |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Colour temperature | 3000K |
| Lightsource replaceable | No |
| Number of light points | 1 |
| Switching cycles | 50000 |
| Energy label | |
| Light color | Warm white |
| Beam angle | 240 ° |
| Tiltable | No |
| Dimmable | No |
| Socket | Integrated LED |
| Including light source | Yes |
Dimensions & weights
| Weight | 0.474 |
|---|---|
| Width | 66 mm |
| Height | 255 mm |
| Length | 55 mm |
| Width of mounting plate | 55 mm |
| Length of mounting plate | 95 mm |






