Derby - LED wall light with sensor - 15 Watts 1500 lumens - Motion detector and twilight switch - 3000K warm white light - Black - Security light
Product information

Derby - LED wall light with sensor - 15 Watts 1500 lumens - Motion detector and twilight switch - 3000K warm white light - Black - Security light
Derby - LED wall light with sensor - 15W 1500lm - 3000K - Black
This Derby outdoor light features both a motion sensor and twilight switch. The motion sensor has a 140-degree detection angle and features an adjustable delay time. This setting ensures that the wall light never turns on unnecessarily. The twilight switch is adjustable from 3-2000 Lux. This setting ensures that the lamp turns on when it is sufficiently dusk. The Derby shines its light only downward and features 90 LEDs that provide a total light output of 1200 Lumens.
• Combined motion and twilight sensor
The motion and twilight sensor work together and cannot be set independently. Using the sensor, you decide at what ambient light level the light responds to motion and how long it stays on after the last detection.
• Dust and splash proof - IP65
This high IP rating provides excellent protection against moisture and dust. So you can use the LED wall light in the bathroom, garden and driveway without any problems. No defects caused by the weather.
• Warm white light colour - 3000K
This atmospheric light colour is very suitable for garden and patio lighting. This light colour is described by our customers as being a warm and cosy light colour.
• Seamless finish
The wall lights are made of maintenance-free aluminium and seamlessly finished. This material is lightweight, does not attract dust/dirt and is easy to keep clean.
• Integrated light source
This LED wall light has an integrated LED light source. This ensures that the light colour and light output seamlessly match the design of the lamp.
• Modern style
The clean lines of the wall light give it a contemporary look and feel. The result is a timeless design that allows this lamp to fit in with almost any style of interior design.
Derby - LED wall light with sensor - 15W 1500lm - 3000K - Black
This Derby outdoor light features both a motion sensor and twilight switch. The motion sensor has a 140-degree detection angle and features an adjustable delay time. This setting ensures that the wall light never turns on unnecessarily. The twilight switch is adjustable from 3-2000 Lux. This setting ensures that the lamp turns on when it is sufficiently dusk. The Derby shines its light only downward and features 90 LEDs that provide a total light output of 1200 Lumens.
• Combined motion and twilight sensor
The motion and twilight sensor work together and cannot be set independently. Using the sensor, you decide at what ambient light level the light responds to motion and how long it stays on after the last detection.
• Dust and splash proof - IP65
This high IP rating provides excellent protection against moisture and dust. So you can use the LED wall light in the bathroom, garden and driveway without any problems. No defects caused by the weather.
• Warm white light colour - 3000K
This atmospheric light colour is very suitable for garden and patio lighting. This light colour is described by our customers as being a warm and cosy light colour.
• Seamless finish
The wall lights are made of maintenance-free aluminium and seamlessly finished. This material is lightweight, does not attract dust/dirt and is easy to keep clean.
• Integrated light source
This LED wall light has an integrated LED light source. This ensures that the light colour and light output seamlessly match the design of the lamp.
• Modern style
The clean lines of the wall light give it a contemporary look and feel. The result is a timeless design that allows this lamp to fit in with almost any style of interior design.
Key specifications
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Frequency | 50/60Hz |
| Powerfactor | >0.90 |
| Equivalent wattage | 50 W |
| Total luminous flux | 1500 lm |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Output voltage | 220-240V AC |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Frequency | 50/60Hz |
| Powerfactor | >0.90 |
| Equivalent wattage | 50 W |
| Total luminous flux | 1500 lm |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Output voltage | 220-240V AC |
Installation
| Ground wire | Yes |
|---|---|
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
| Fits over centre-box | No |
Packaging
| Packaging width | 80 mm |
|---|---|
| Packaging height | 192 mm |
| Packaging length | 183 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 10 |
Color and material
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Aluminum |
General
| EAN | 8720722713560 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 5 year |
| Certifications | CE, RoHs |
| Warranty exemption | Not used according to the manual |
Sensor
| Sensor changeable | No |
|---|---|
| Dusk sensor overwrite mode | No |
| Sensor settings adjustable | No |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Colour temperature | 3000K |
| Lightsource replaceable | No |
| Number of light points | 1 |
| Switching cycles | 50000 |
| Energy label | |
| Light color | Warm white |
| Beam angle | 140 ° |
| Tiltable | No |
| Dimmable | No |
| Socket | Integrated LED |
| Including light source | Yes |
Dimensions & weights
| Weight | 0.483 |
|---|---|
| Width | 175 mm |
| Height | 72 mm |
| Length | 138 mm |
| Width of mounting plate | 72 mm |
| Length of mounting plate | 138 mm |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Frequency | 50/60Hz |
| Powerfactor | >0.90 |
| Equivalent wattage | 50 W |
| Total luminous flux | 1500 lm |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Output voltage | 220-240V AC |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Frequency | 50/60Hz |
| Powerfactor | >0.90 |
| Equivalent wattage | 50 W |
| Total luminous flux | 1500 lm |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Output voltage | 220-240V AC |
Installation
| Ground wire | Yes |
|---|---|
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
| Fits over centre-box | No |
Packaging
| Packaging width | 80 mm |
|---|---|
| Packaging height | 192 mm |
| Packaging length | 183 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 10 |
Color and material
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Aluminum |
General
| EAN | 8720722713560 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 5 year |
| Certifications | CE, RoHs |
| Warranty exemption | Not used according to the manual |
Sensor
| Sensor changeable | No |
|---|---|
| Dusk sensor overwrite mode | No |
| Sensor settings adjustable | No |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Colour temperature | 3000K |
| Lightsource replaceable | No |
| Number of light points | 1 |
| Switching cycles | 50000 |
| Energy label | |
| Light color | Warm white |
| Beam angle | 140 ° |
| Tiltable | No |
| Dimmable | No |
| Socket | Integrated LED |
| Including light source | Yes |
Dimensions & weights
| Weight | 0.483 |
|---|---|
| Width | 175 mm |
| Height | 72 mm |
| Length | 138 mm |
| Width of mounting plate | 72 mm |
| Length of mounting plate | 138 mm |
Downloads

Derby - LED wall light with sensor - 15 Watts 1500 lumens - Motion detector and twilight switch - 3000K warm white light - Black - Security light

Derby - LED wall light with sensor - 15 Watts 1500 lumens - Motion detector and twilight switch - 3000K warm white light - Black - Security light
Review
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Frequency | 50/60Hz |
| Powerfactor | >0.90 |
| Equivalent wattage | 50 W |
| Total luminous flux | 1500 lm |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Output voltage | 220-240V AC |
Installation
| Ground wire | Yes |
|---|---|
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
| Fits over centre-box | No |
Packaging
| Packaging width | 80 mm |
|---|---|
| Packaging height | 192 mm |
| Packaging length | 183 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 10 |
Color and material
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Aluminum |
General
| EAN | 8720722713560 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 5 year |
| Certifications | CE, RoHs |
| Warranty exemption | Not used according to the manual |
Sensor
| Sensor changeable | No |
|---|---|
| Dusk sensor overwrite mode | No |
| Sensor settings adjustable | No |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Colour temperature | 3000K |
| Lightsource replaceable | No |
| Number of light points | 1 |
| Switching cycles | 50000 |
| Energy label | |
| Light color | Warm white |
| Beam angle | 140 ° |
| Tiltable | No |
| Dimmable | No |
| Socket | Integrated LED |
| Including light source | Yes |
Dimensions & weights
| Weight | 0.483 |
|---|---|
| Width | 175 mm |
| Height | 72 mm |
| Length | 138 mm |
| Width of mounting plate | 72 mm |
| Length of mounting plate | 138 mm |






