Floor lamp Karian nero - Black arc lamp for indoor use, made from durable metal - Does not include a light bulb
Product information

Floor lamp Karian nero - Black arc lamp for indoor use, made from durable metal - Does not include a light bulb
Sturdy black arc lamp, for indoor use
The Karian nero floor lamp does exactly what it promises: bring light where you need it.
The slender, black metal stand stands firmly on the round base and gently draws the eye upwards to the crescent-shaped lampshade. Thanks to the arc formed by the stand, the light seems to float through the room like a moon.
The all-black metal design gives the lamp a powerful, understated look. Black is not just a colour here, but an attitude: calm, functional and timeless.
The Karian floor lamp fits effortlessly into a modern interior, an industrially decorated space or a minimalist living style. Place it next to the sofa as a reading lamp, in a study where focus is needed or in a bedroom where bright light is desired without losing the atmosphere of the room.
The Karian nero is a lamp that has wrapped its functionality in a sturdy jacket.
• Robust metal design
The all-metal frame of this lamp feels sturdy and emphasises its timeless character.
• Timeless and versatile
This lamp effortlessly blends with styles like modern, minimalist, hotel chic, Scandinavian and bohemian.
• Designed to inspire. Crafted to last.
Created to blend into your interior while simultaneously doing exactly what light should do: add character, create tranquility, and create accents.
• Floating shade
This lamp appears to have a floating shade due to the beautiful arch in the frame of the lamp, which makes this lamp a true arc lamp.
• Light source not included
This lamp comes without a light source. This allows you to determine your desired light colour, beam angle and light output yourself. Always the right light.
• Light that lives within
Feel at home with a welcoming glow in any interior. Keep the lamp away from moisture, as it won't thrive there. This way, the light stays warm and inviting, for years of enjoyment.
• In balance
This lamp is a well-balanced piece and complements various areas of the room beautifully.
Sturdy black arc lamp, for indoor use
The Karian nero floor lamp does exactly what it promises: bring light where you need it.
The slender, black metal stand stands firmly on the round base and gently draws the eye upwards to the crescent-shaped lampshade. Thanks to the arc formed by the stand, the light seems to float through the room like a moon.
The all-black metal design gives the lamp a powerful, understated look. Black is not just a colour here, but an attitude: calm, functional and timeless.
The Karian floor lamp fits effortlessly into a modern interior, an industrially decorated space or a minimalist living style. Place it next to the sofa as a reading lamp, in a study where focus is needed or in a bedroom where bright light is desired without losing the atmosphere of the room.
The Karian nero is a lamp that has wrapped its functionality in a sturdy jacket.
• Robust metal design
The all-metal frame of this lamp feels sturdy and emphasises its timeless character.
• Timeless and versatile
This lamp effortlessly blends with styles like modern, minimalist, hotel chic, Scandinavian and bohemian.
• Designed to inspire. Crafted to last.
Created to blend into your interior while simultaneously doing exactly what light should do: add character, create tranquility, and create accents.
• Floating shade
This lamp appears to have a floating shade due to the beautiful arch in the frame of the lamp, which makes this lamp a true arc lamp.
• Light source not included
This lamp comes without a light source. This allows you to determine your desired light colour, beam angle and light output yourself. Always the right light.
• Light that lives within
Feel at home with a welcoming glow in any interior. Keep the lamp away from moisture, as it won't thrive there. This way, the light stays warm and inviting, for years of enjoyment.
• In balance
This lamp is a well-balanced piece and complements various areas of the room beautifully.
Downloads

Floor lamp Karian nero - Black arc lamp for indoor use, made from durable metal - Does not include a light bulb

Floor lamp Karian nero - Black arc lamp for indoor use, made from durable metal - Does not include a light bulb
Review
Installation
| Connection voltage | 220-240V AC |
|---|---|
| Suitable for indoor outdoor | Indoor |
| Cable with plug | Yes |
| Including cable | Yes |
Light source
| Socket | E27 |
|---|---|
| Tiltable | No |
| Number of light points | 1 |
| Lightsource replaceable | Yes |
| Including light source | No |
Dimensions & weights
| Height | 1750 mm |
|---|---|
| Cable length | 2 m |
| Diameter lampshade | 300 mm |
General
| EAN | 8720722733728 |
|---|---|
| Brand | LUSENZ |
| Warranty | 2 year |
| Certifications | CE, RoHs |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Packaging width | 340 mm |
| Packaging height | 230 mm |
| Packaging length | 630 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 1 |
Color and material
| Color | Matte black |
|---|---|
| Material | Coated metal |





