Dimmable LED Transformer 12-36 Watts 12-42V 700mA 2.4GHz including 1-Channel Remote Control
Product information

Dimmable LED Transformer 12-36 Watts 12-42V 700mA 2.4GHz including 1-Channel Remote Control
LED transformator - Dimmable - 12-36W 12-42V 700mA 2.4GHz
Dimmable LED transformer is suitable for our porch recessed downlights with an output of 3 watts per spot. The LED transformer can be connected quickly and easily and is controlled by a 1-channel radio remote control. The LED transformer comes with a 12-port distributor, which can be used to connect up to 12 recessed downlights.
Make sure that all connections of the 12-way distributor are always in use with at least 4 spotlights and or supplemented with sweaters otherwise the transformer will not function.
• 2 years warranty
You will receive a comprehensive 2-year all in warranty on this LED transformer. Within these 2 years, defective products will be replaced free of charge. Buying without worries.
• Continuously dimmable
This LED transformer converts mains voltage (220/230V) to low voltage 12V and is fully stepless and silent dimmable from 100-0%. Always the right amount of light.
• IP20 dustproof
This LED driver is IP20 dust-proof and therefore not waterproof. Would you like to use the LED driver in a damp room? Then place it in a waterproof junction box.
• Suitable for
The transformer converts 220/230V mains power to 12V low voltage. When installing recessed downlights or porch lights, make sure the transformer fits through the drilled hole.
LED transformator - Dimmable - 12-36W 12-42V 700mA 2.4GHz
Dimmable LED transformer is suitable for our porch recessed downlights with an output of 3 watts per spot. The LED transformer can be connected quickly and easily and is controlled by a 1-channel radio remote control. The LED transformer comes with a 12-port distributor, which can be used to connect up to 12 recessed downlights.
Make sure that all connections of the 12-way distributor are always in use with at least 4 spotlights and or supplemented with sweaters otherwise the transformer will not function.
• 2 years warranty
You will receive a comprehensive 2-year all in warranty on this LED transformer. Within these 2 years, defective products will be replaced free of charge. Buying without worries.
• Continuously dimmable
This LED transformer converts mains voltage (220/230V) to low voltage 12V and is fully stepless and silent dimmable from 100-0%. Always the right amount of light.
• IP20 dustproof
This LED driver is IP20 dust-proof and therefore not waterproof. Would you like to use the LED driver in a damp room? Then place it in a waterproof junction box.
• Suitable for
The transformer converts 220/230V mains power to 12V low voltage. When installing recessed downlights or porch lights, make sure the transformer fits through the drilled hole.
Key specifications
Key specifications
| Dimmer suitable for type lighting | LED |
|---|---|
| Output voltage | 12V DC |
| Output current | 7 mA |
| Operating-temperature | -10°C ~ 40° C |
Key specifications
| Dimmer suitable for type lighting | LED |
|---|---|
| Output voltage | 12V DC |
| Output current | 7 mA |
| Operating-temperature | -10°C ~ 40° C |
General
| EAN | 8719323187993 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 2 year |
| Certifications | CE, RoHs, EMC, TÜV, SAA |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Quantity mastercarton | 1 |
Dimensions & weights
| Width | 45 mm |
|---|---|
| Height | 31 mm |
| Length | 135 mm |
Installation
| Connectable | Yes |
|---|---|
| Ground wire | No |
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
| Cable with plug | No |
Other specifications
| Dimming technique | Digital dimming |
|---|
Color and material
| Color | White |
|---|---|
| Material | Polycarbonate (PC) |
Key specifications
| Dimmer suitable for type lighting | LED |
|---|---|
| Output voltage | 12V DC |
| Output current | 7 mA |
| Operating-temperature | -10°C ~ 40° C |
Key specifications
| Dimmer suitable for type lighting | LED |
|---|---|
| Output voltage | 12V DC |
| Output current | 7 mA |
| Operating-temperature | -10°C ~ 40° C |
General
| EAN | 8719323187993 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 2 year |
| Certifications | CE, RoHs, EMC, TÜV, SAA |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Quantity mastercarton | 1 |
Dimensions & weights
| Width | 45 mm |
|---|---|
| Height | 31 mm |
| Length | 135 mm |
Installation
| Connectable | Yes |
|---|---|
| Ground wire | No |
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
| Cable with plug | No |
Other specifications
| Dimming technique | Digital dimming |
|---|
Color and material
| Color | White |
|---|---|
| Material | Polycarbonate (PC) |

Dimmable LED Transformer 12-36 Watts 12-42V 700mA 2.4GHz including 1-Channel Remote Control
Review
Key specifications
| Dimmer suitable for type lighting | LED |
|---|---|
| Output voltage | 12V DC |
| Output current | 7 mA |
| Operating-temperature | -10°C ~ 40° C |
General
| EAN | 8719323187993 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 2 year |
| Certifications | CE, RoHs, EMC, TÜV, SAA |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Quantity mastercarton | 1 |
Dimensions & weights
| Width | 45 mm |
|---|---|
| Height | 31 mm |
| Length | 135 mm |
Installation
| Connectable | Yes |
|---|---|
| Ground wire | No |
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
| Cable with plug | No |
Other specifications
| Dimming technique | Digital dimming |
|---|
Color and material
| Color | White |
|---|---|
| Material | Polycarbonate (PC) |





