LED fluorescent Fixture 150 cm single - Linkable - Suitable for T8 (G13) tubes - IP65 waterproof - T8 G13 Fixture
Product information

LED fluorescent Fixture 150 cm single - Linkable - Suitable for T8 (G13) tubes - IP65 waterproof - T8 G13 Fixture
LED fluorescent light 150cm - Max. 1x30W - Linkable - T8 (G13) tubes - IP65
This T8 fluorescent light is suitable for a T8 LED Tube of 150cm. The fixture is made of polycarbonate and ABS. This material does not become porous with long exposure to toxic fumes. This makes the fluorescent fixture also suitable for example factory halls and car garages.The fluorescent fixture is fully IP65 waterproof. This makes the fixture also suitable for humid areas and outdoor use. The fluorescent fixture has an operating temperature of -25°C ~ 50°C.
This makes the fixture also suitable for placement in cold stores and freezers. The swivel on the side of the fixture makes it easy to connect. This makes it easy to connect large numbers of lamps to one group. You can easily hang the fixture using the supplied mounting clips. These are made of stainless steel and therefore do not rust when exposed to long periods of moisture.
• Replaceable T8 light source (G13)
This fluorescent tube has a T8 fitting (G13). It is one of the most popular LED fluorescent tubes. This makes it very easy to find a (replacement) tube.
• Dust- and splashproof - IP65
Thanks to its high IP rating, this LED tube light is suitable for both dry and wet environments, such as storage areas, sheds, warehouses and workshops.
• Linkable up to 20 pieces
These LED lights are linkable up to a maximum of 20. As a result, you easily and quickly connect up to 20 and control them at the touch of a switch.
• Made of ABS and Polycarbonate
Thanks to a combination of ABS and polycarbonate, the LED fluorescent tube is not permeable to toxic fumes. This makes it suitable for use in car garages and factory halls.
• Seamless finish
This lamp is made of high quality materials. This protects the product from impact damage, making it last longer. The included clips are stainless.
• Operating temperature -25 to 50 degrees
These LED fluorescent lights operate in temperatures ranging from -25 to 50 degrees. This also makes them suitable for freezers, cold stores, poorly insulated rooms or in the ridge of warehouses.
• Plug and play
These fluorescent lights are easy to assemble. Hang the stainless steel clips in the desired location and click in the fluorescent fixture. Screws and plugs are included.
• Applications
Fluorescent lighting is highly effective for functional spaces such as warehouses, workshops, factories, barns and offices.
LED fluorescent light 150cm - Max. 1x30W - Linkable - T8 (G13) tubes - IP65
This T8 fluorescent light is suitable for a T8 LED Tube of 150cm. The fixture is made of polycarbonate and ABS. This material does not become porous with long exposure to toxic fumes. This makes the fluorescent fixture also suitable for example factory halls and car garages.The fluorescent fixture is fully IP65 waterproof. This makes the fixture also suitable for humid areas and outdoor use. The fluorescent fixture has an operating temperature of -25°C ~ 50°C.
This makes the fixture also suitable for placement in cold stores and freezers. The swivel on the side of the fixture makes it easy to connect. This makes it easy to connect large numbers of lamps to one group. You can easily hang the fixture using the supplied mounting clips. These are made of stainless steel and therefore do not rust when exposed to long periods of moisture.
• Replaceable T8 light source (G13)
This fluorescent tube has a T8 fitting (G13). It is one of the most popular LED fluorescent tubes. This makes it very easy to find a (replacement) tube.
• Dust- and splashproof - IP65
Thanks to its high IP rating, this LED tube light is suitable for both dry and wet environments, such as storage areas, sheds, warehouses and workshops.
• Linkable up to 20 pieces
These LED lights are linkable up to a maximum of 20. As a result, you easily and quickly connect up to 20 and control them at the touch of a switch.
• Made of ABS and Polycarbonate
Thanks to a combination of ABS and polycarbonate, the LED fluorescent tube is not permeable to toxic fumes. This makes it suitable for use in car garages and factory halls.
• Seamless finish
This lamp is made of high quality materials. This protects the product from impact damage, making it last longer. The included clips are stainless.
• Operating temperature -25 to 50 degrees
These LED fluorescent lights operate in temperatures ranging from -25 to 50 degrees. This also makes them suitable for freezers, cold stores, poorly insulated rooms or in the ridge of warehouses.
• Plug and play
These fluorescent lights are easy to assemble. Hang the stainless steel clips in the desired location and click in the fluorescent fixture. Screws and plugs are included.
• Applications
Fluorescent lighting is highly effective for functional spaces such as warehouses, workshops, factories, barns and offices.
Key specifications
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Operating-temperature | -25°C ~ +50°C |
| Output voltage | 220-240V DC |
| Workingvoltage | 230 V |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Operating-temperature | -25°C ~ +50°C |
| Output voltage | 220-240V DC |
| Workingvoltage | 230 V |
Installation
| Connectable | Yes |
|---|---|
| Placement type | Ceiling |
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
| Mounting | Surface mounted |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Packaging width | 60 mm |
| Packaging height | 70 mm |
| Packaging length | 1575 mm |
| Quantity mastercarton | 12 |
Dimensions & weights
| Weight | 1.4 |
|---|---|
| Width | 65 mm |
| Height | 73 mm |
| Length | 100 mm |
General
| EAN | 7439628382343 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 2 year |
| Certifications | CE, RoHs, EMC |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Other specifications
| Gland type | PG9 |
|---|---|
| IK-Value | IK06 |
Light source
| Dimmable | No |
|---|---|
| Number of light points | 1 |
| Lightsource replaceable | Yes |
| Including light source | No |
Color and material
| Color | Grey |
|---|---|
| Material | Polycarbonate (PC), ABS Plastic |
| Diffuser material | Polycarbonate (PC) |
| Diffuser finishing | Transparent |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Operating-temperature | -25°C ~ +50°C |
| Output voltage | 220-240V DC |
| Workingvoltage | 230 V |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Operating-temperature | -25°C ~ +50°C |
| Output voltage | 220-240V DC |
| Workingvoltage | 230 V |
Installation
| Connectable | Yes |
|---|---|
| Placement type | Ceiling |
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
| Mounting | Surface mounted |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Packaging width | 60 mm |
| Packaging height | 70 mm |
| Packaging length | 1575 mm |
| Quantity mastercarton | 12 |
Dimensions & weights
| Weight | 1.4 |
|---|---|
| Width | 65 mm |
| Height | 73 mm |
| Length | 100 mm |
General
| EAN | 7439628382343 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 2 year |
| Certifications | CE, RoHs, EMC |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Other specifications
| Gland type | PG9 |
|---|---|
| IK-Value | IK06 |
Light source
| Dimmable | No |
|---|---|
| Number of light points | 1 |
| Lightsource replaceable | Yes |
| Including light source | No |
Color and material
| Color | Grey |
|---|---|
| Material | Polycarbonate (PC), ABS Plastic |
| Diffuser material | Polycarbonate (PC) |
| Diffuser finishing | Transparent |
Downloads

LED fluorescent Fixture 150 cm single - Linkable - Suitable for T8 (G13) tubes - IP65 waterproof - T8 G13 Fixture

LED fluorescent Fixture 150 cm single - Linkable - Suitable for T8 (G13) tubes - IP65 waterproof - T8 G13 Fixture
Review
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Operating-temperature | -25°C ~ +50°C |
| Output voltage | 220-240V DC |
| Workingvoltage | 230 V |
Installation
| Connectable | Yes |
|---|---|
| Placement type | Ceiling |
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
| Mounting | Surface mounted |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Packaging width | 60 mm |
| Packaging height | 70 mm |
| Packaging length | 1575 mm |
| Quantity mastercarton | 12 |
Dimensions & weights
| Weight | 1.4 |
|---|---|
| Width | 65 mm |
| Height | 73 mm |
| Length | 100 mm |
General
| EAN | 7439628382343 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 2 year |
| Certifications | CE, RoHs, EMC |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Other specifications
| Gland type | PG9 |
|---|---|
| IK-Value | IK06 |
Light source
| Dimmable | No |
|---|---|
| Number of light points | 1 |
| Lightsource replaceable | Yes |
| Including light source | No |
Color and material
| Color | Grey |
|---|---|
| Material | Polycarbonate (PC), ABS Plastic |
| Diffuser material | Polycarbonate (PC) |
| Diffuser finishing | Transparent |





