Pendant Lamp Galapagos taupe - Four layers of braided cotton string - For indoor use - Does not include a light source
Product information

Pendant Lamp Galapagos taupe - Four layers of braided cotton string - For indoor use - Does not include a light source
Atmospheric pendant light made from sustainable materials and featuring four layers
The Galapagos taupe pendant lamp brings layering to any room.
The wickerwork of cotton strings allows the light to escape in a filtered manner and spreads a warm, even glow: not sharp, but calm, so that shadows are subtly set and the room gives a feeling of coherence and comfort.
The cotton string tells a story of craft and simplicity; a material that allows light to pass through without feeling too penetrating and supports the interior rather than dominates it. The taupe hue reinforces this feeling: earthy, subdued and layered. This creates a refined whole in which material and light keep each other in balance.
The Galapagos taupe pendant lamp is completely at home in a Japandi style where a modern and warm interior in beige and taupe tones takes centre stage, but this lamp can also provide just the necessary peace above a conference table or in the kitchen. During the day it blends perfectly into your interior, in the evening it becomes a source of atmosphere. A lamp that not only provides light, but makes the power of natural layering tangible.
• Four-layered design
This four-layered pendant lamp is carefully constructed from wide to narrow braided cotton string layers, creating an elegant, natural pirouette that adds depth, rhythm and refinement to any space.
• Can be used anywhere
This lamp is at home in a variety of settings, from above the dining table to a conference room, as its stylish appearance and soft light distribution enhance any setting.
• Crafted from braided cotton string
Crafted from carefully braided cotton string, creating a natural texture and warm, handcrafted look that adds a refined softness to any space.
• Easy to mount
Thanks to its careful construction, the lamp is a lightweight. This makes it easy to mount and ensures stability.
• Light source not included
This lamp comes without a light source. This allows you to determine your desired light colour, beam angle and light output yourself. Always the right light.
• Light that lives within
Feel at home with a welcoming glow in any interior. Keep the lamp away from moisture, as it won't thrive there. This way, the light stays warm and inviting, for years of enjoyment.
• Designed to inspire. Crafted to last.
Created to blend into your interior while simultaneously doing exactly what light should do: add character, create tranquility, and create accents.
Atmospheric pendant light made from sustainable materials and featuring four layers
The Galapagos taupe pendant lamp brings layering to any room.
The wickerwork of cotton strings allows the light to escape in a filtered manner and spreads a warm, even glow: not sharp, but calm, so that shadows are subtly set and the room gives a feeling of coherence and comfort.
The cotton string tells a story of craft and simplicity; a material that allows light to pass through without feeling too penetrating and supports the interior rather than dominates it. The taupe hue reinforces this feeling: earthy, subdued and layered. This creates a refined whole in which material and light keep each other in balance.
The Galapagos taupe pendant lamp is completely at home in a Japandi style where a modern and warm interior in beige and taupe tones takes centre stage, but this lamp can also provide just the necessary peace above a conference table or in the kitchen. During the day it blends perfectly into your interior, in the evening it becomes a source of atmosphere. A lamp that not only provides light, but makes the power of natural layering tangible.
• Four-layered design
This four-layered pendant lamp is carefully constructed from wide to narrow braided cotton string layers, creating an elegant, natural pirouette that adds depth, rhythm and refinement to any space.
• Can be used anywhere
This lamp is at home in a variety of settings, from above the dining table to a conference room, as its stylish appearance and soft light distribution enhance any setting.
• Crafted from braided cotton string
Crafted from carefully braided cotton string, creating a natural texture and warm, handcrafted look that adds a refined softness to any space.
• Easy to mount
Thanks to its careful construction, the lamp is a lightweight. This makes it easy to mount and ensures stability.
• Light source not included
This lamp comes without a light source. This allows you to determine your desired light colour, beam angle and light output yourself. Always the right light.
• Light that lives within
Feel at home with a welcoming glow in any interior. Keep the lamp away from moisture, as it won't thrive there. This way, the light stays warm and inviting, for years of enjoyment.
• Designed to inspire. Crafted to last.
Created to blend into your interior while simultaneously doing exactly what light should do: add character, create tranquility, and create accents.
Key specifications
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Frequency | 50Hz |
| Operating-temperature | -5°C ~ +40°C |
| Workingvoltage | 230 V |
| Max wattage | 40 W |
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Frequency | 50Hz |
| Operating-temperature | -5°C ~ +40°C |
| Workingvoltage | 230 V |
| Max wattage | 40 W |
Light source
| Socket | E27 |
|---|---|
| Dimmable | Yes |
| Tiltable | No |
| Number of light points | 1 |
| Lightsource replaceable | Yes |
| Including light source | No |
Installation
| Placement type | Ceiling |
|---|---|
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor |
Dimensions & weights
| Diameter lampshade | 500 mm |
|---|---|
| Height lampshade | 420 mm |
| Height of mounting plate | 20 mm |
| Cable length | 1.5 m |
| Diameter mounting plate | 100 mm |
Product Details
| Quantity | 1 |
|---|
General
| EAN | 8720722732004 |
|---|---|
| Brand | LUSENZ |
| Warranty | 2 year |
| Certifications | CE, RoHs |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Packaging width | 140 mm |
| Packaging height | 600 mm |
| Packaging length | 520 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 1 |
Color and material
| Color | Taupe |
|---|---|
| Material | Metal / Cotton |
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Frequency | 50Hz |
| Operating-temperature | -5°C ~ +40°C |
| Workingvoltage | 230 V |
| Max wattage | 40 W |
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Frequency | 50Hz |
| Operating-temperature | -5°C ~ +40°C |
| Workingvoltage | 230 V |
| Max wattage | 40 W |
Light source
| Socket | E27 |
|---|---|
| Dimmable | Yes |
| Tiltable | No |
| Number of light points | 1 |
| Lightsource replaceable | Yes |
| Including light source | No |
Installation
| Placement type | Ceiling |
|---|---|
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor |
Dimensions & weights
| Diameter lampshade | 500 mm |
|---|---|
| Height lampshade | 420 mm |
| Height of mounting plate | 20 mm |
| Cable length | 1.5 m |
| Diameter mounting plate | 100 mm |
Product Details
| Quantity | 1 |
|---|
General
| EAN | 8720722732004 |
|---|---|
| Brand | LUSENZ |
| Warranty | 2 year |
| Certifications | CE, RoHs |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Packaging width | 140 mm |
| Packaging height | 600 mm |
| Packaging length | 520 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 1 |
Color and material
| Color | Taupe |
|---|---|
| Material | Metal / Cotton |
Downloads

Pendant Lamp Galapagos taupe - Four layers of braided cotton string - For indoor use - Does not include a light source

Pendant Lamp Galapagos taupe - Four layers of braided cotton string - For indoor use - Does not include a light source
Review
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Frequency | 50Hz |
| Operating-temperature | -5°C ~ +40°C |
| Workingvoltage | 230 V |
| Max wattage | 40 W |
Light source
| Socket | E27 |
|---|---|
| Dimmable | Yes |
| Tiltable | No |
| Number of light points | 1 |
| Lightsource replaceable | Yes |
| Including light source | No |
Installation
| Placement type | Ceiling |
|---|---|
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor |
Dimensions & weights
| Diameter lampshade | 500 mm |
|---|---|
| Height lampshade | 420 mm |
| Height of mounting plate | 20 mm |
| Cable length | 1.5 m |
| Diameter mounting plate | 100 mm |
Product Details
| Quantity | 1 |
|---|
General
| EAN | 8720722732004 |
|---|---|
| Brand | LUSENZ |
| Warranty | 2 year |
| Certifications | CE, RoHs |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Packaging width | 140 mm |
| Packaging height | 600 mm |
| Packaging length | 520 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 1 |
Color and material
| Color | Taupe |
|---|---|
| Material | Metal / Cotton |





