Trend - LED wall light with sensor - 10 watts 825 lumens - Motion detector and twilight switch - 3000K warm white light - Black - Security light - IP65 for indoor en outdoor use
Product information

Trend - LED wall light with sensor - 10 watts 825 lumens - Motion detector and twilight switch - 3000K warm white light - Black - Security light - IP65 for indoor en outdoor use
Trend - LED wall light with sensor - 10W 825lm - 3000K - Black
Looking for a super functional wall light that you can also use as a ceiling light? Then choose this Trend LED wall light. The wall lamp features both a motion sensor and twilight switch. This ensures that the lamp only turns on when it is really necessary. The lamp is IP54 waterproof and therefore suitable for all damp and dry spaces. Through the lamp consumes 10 watts to produce a whopping 800 lumens of light.
Use this oval wall lamp in the basement, outside, in the shed or for lighting a garden path.
• Combined motion and twilight sensor
The motion and twilight sensor work together and cannot be set independently. Using the sensor, you decide at what ambient light level the light responds to motion and how long it stays on after the last detection.
• Dust and splash proof - IP65
This high IP rating provides excellent protection against moisture and dust. So you can use the LED wall light in the bathroom, garden and driveway without any problems. No defects caused by the weather.
• Warm white light colour - 3000K
This atmospheric light colour is very suitable for garden and patio lighting. This light colour is described by our customers as being a warm and cosy light colour.
• Made from polycarbonate
This LED wall light is made of maintenance-free polycarbonate. This material does not rust, stays like new for a long time and is easy to clean. Perfect for outdoors, then.
• Wall and ceiling mounting
Thanks to its versatile design, the light is suitable for both wall and ceiling mounting, making it ideal for many outdoor locations — such as a canopy, carport, outdoor storage, garage or along a driveway or garden path.
• Modern style
The clean lines of the wall light give it a contemporary look and feel. The result is a timeless design that allows this lamp to fit in with almost any style of interior design.
Trend - LED wall light with sensor - 10W 825lm - 3000K - Black
Looking for a super functional wall light that you can also use as a ceiling light? Then choose this Trend LED wall light. The wall lamp features both a motion sensor and twilight switch. This ensures that the lamp only turns on when it is really necessary. The lamp is IP54 waterproof and therefore suitable for all damp and dry spaces. Through the lamp consumes 10 watts to produce a whopping 800 lumens of light.
Use this oval wall lamp in the basement, outside, in the shed or for lighting a garden path.
• Combined motion and twilight sensor
The motion and twilight sensor work together and cannot be set independently. Using the sensor, you decide at what ambient light level the light responds to motion and how long it stays on after the last detection.
• Dust and splash proof - IP65
This high IP rating provides excellent protection against moisture and dust. So you can use the LED wall light in the bathroom, garden and driveway without any problems. No defects caused by the weather.
• Warm white light colour - 3000K
This atmospheric light colour is very suitable for garden and patio lighting. This light colour is described by our customers as being a warm and cosy light colour.
• Made from polycarbonate
This LED wall light is made of maintenance-free polycarbonate. This material does not rust, stays like new for a long time and is easy to clean. Perfect for outdoors, then.
• Wall and ceiling mounting
Thanks to its versatile design, the light is suitable for both wall and ceiling mounting, making it ideal for many outdoor locations — such as a canopy, carport, outdoor storage, garage or along a driveway or garden path.
• Modern style
The clean lines of the wall light give it a contemporary look and feel. The result is a timeless design that allows this lamp to fit in with almost any style of interior design.
Key specifications
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Frequency | 50/60Hz |
| Powerfactor | >0.90 |
| Equivalent wattage | 28 W |
| Total luminous flux | 825 lm |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Output voltage | 220-240V AC |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Frequency | 50/60Hz |
| Powerfactor | >0.90 |
| Equivalent wattage | 28 W |
| Total luminous flux | 825 lm |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Output voltage | 220-240V AC |
Installation
| Ground wire | Yes |
|---|---|
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
| Fits over centre-box | No |
Packaging
| Packaging width | 50 mm |
|---|---|
| Packaging height | 125 mm |
| Packaging length | 213 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 20 |
Color and material
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Plastic |
General
| EAN | 8720722713577 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 5 year |
| Certifications | CE, RoHs |
| Warranty exemption | Not used according to the manual |
Sensor
| Sensor changeable | No |
|---|---|
| Dusk sensor overwrite mode | No |
| Sensor settings adjustable | No |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Colour temperature | 3000K |
| Lightsource replaceable | No |
| Number of light points | 1 |
| Switching cycles | 50000 |
| Energy label | |
| Light color | Warm white |
| Beam angle | 140 ° |
| Tiltable | No |
| Dimmable | No |
| Socket | Integrated LED |
| Including light source | Yes |
Dimensions & weights
| Weight | 0.289 |
|---|---|
| Width | 212 mm |
| Height | 212 mm |
| Length | 45 mm |
| Width of mounting plate | 119 mm |
| Length of mounting plate | 212 mm |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Frequency | 50/60Hz |
| Powerfactor | >0.90 |
| Equivalent wattage | 28 W |
| Total luminous flux | 825 lm |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Output voltage | 220-240V AC |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Frequency | 50/60Hz |
| Powerfactor | >0.90 |
| Equivalent wattage | 28 W |
| Total luminous flux | 825 lm |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Output voltage | 220-240V AC |
Installation
| Ground wire | Yes |
|---|---|
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
| Fits over centre-box | No |
Packaging
| Packaging width | 50 mm |
|---|---|
| Packaging height | 125 mm |
| Packaging length | 213 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 20 |
Color and material
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Plastic |
General
| EAN | 8720722713577 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 5 year |
| Certifications | CE, RoHs |
| Warranty exemption | Not used according to the manual |
Sensor
| Sensor changeable | No |
|---|---|
| Dusk sensor overwrite mode | No |
| Sensor settings adjustable | No |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Colour temperature | 3000K |
| Lightsource replaceable | No |
| Number of light points | 1 |
| Switching cycles | 50000 |
| Energy label | |
| Light color | Warm white |
| Beam angle | 140 ° |
| Tiltable | No |
| Dimmable | No |
| Socket | Integrated LED |
| Including light source | Yes |
Dimensions & weights
| Weight | 0.289 |
|---|---|
| Width | 212 mm |
| Height | 212 mm |
| Length | 45 mm |
| Width of mounting plate | 119 mm |
| Length of mounting plate | 212 mm |
Downloads

Trend - LED wall light with sensor - 10 watts 825 lumens - Motion detector and twilight switch - 3000K warm white light - Black - Security light - IP65 for indoor en outdoor use

Trend - LED wall light with sensor - 10 watts 825 lumens - Motion detector and twilight switch - 3000K warm white light - Black - Security light - IP65 for indoor en outdoor use
Review
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Frequency | 50/60Hz |
| Powerfactor | >0.90 |
| Equivalent wattage | 28 W |
| Total luminous flux | 825 lm |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Output voltage | 220-240V AC |
Installation
| Ground wire | Yes |
|---|---|
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
| Fits over centre-box | No |
Packaging
| Packaging width | 50 mm |
|---|---|
| Packaging height | 125 mm |
| Packaging length | 213 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 20 |
Color and material
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Plastic |
General
| EAN | 8720722713577 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 5 year |
| Certifications | CE, RoHs |
| Warranty exemption | Not used according to the manual |
Sensor
| Sensor changeable | No |
|---|---|
| Dusk sensor overwrite mode | No |
| Sensor settings adjustable | No |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Colour temperature | 3000K |
| Lightsource replaceable | No |
| Number of light points | 1 |
| Switching cycles | 50000 |
| Energy label | |
| Light color | Warm white |
| Beam angle | 140 ° |
| Tiltable | No |
| Dimmable | No |
| Socket | Integrated LED |
| Including light source | Yes |
Dimensions & weights
| Weight | 0.289 |
|---|---|
| Width | 212 mm |
| Height | 212 mm |
| Length | 45 mm |
| Width of mounting plate | 119 mm |
| Length of mounting plate | 212 mm |






