Luton - Sensor vägglampa - 40 watt 3300 lumen - Rörelsedetektor och skymningsrelä - 3000K varmvit - Svart
Produktinformation

Luton - Sensor vägglampa - 40 watt 3300 lumen - Rörelsedetektor och skymningsrelä - 3000K varmvit - Svart
Luton - Vägglampa med sensor - 40W 3300lm - 3000K - Svart
Denna utomhuslampa har två vinklingsbara spotlights. På så sätt kan du enkelt belysa vissa områden i trädgården. Vägglampan har också både en rörelsesensor och en skymningsbrytare. Det innebär att vägglampan bara tänds när du behöver ljus. Både rörelsesensorn och skymningsbrytaren är helt justerbara. Vägglampan är tillverkad av aluminium och polykarbonat. Det gör att vägglampan inte rostar eller missfärgas av sol eller fukt.
Genom att använda vattenavvisande gummi och en sömlös finish är utomhuslampan IP65 vattentät. Inga defekter orsakade av fukt eller damm.
• Kombinerad rörelse- och skymningssensor
Rörelsesensorn och skymningsbrytaren samverkar och kan inte ställas in oberoende av varandra. Via sensorn bestämmer du vid vilken ljusstyrka lampan reagerar på rörelse och hur länge den förblir tänd efter senaste detektering.
• Damm- och stänkskyddad - IP65
Den höga IP-klassningen ger ett utmärkt skydd mot fukt och damm. Så du kan använda LED-vägglampan i badrummet, trädgården och på uppfarten utan problem. Inga defekter orsakade av väder och vind.
• Varmvit ljusfärg - 3000K
Färgtemperaturen är bara en touch ljusare än varmvitt. Detta stämningsfulla ljus passar för mysiga sommarkvällar, men kan även användas funktionellt, till exempel när du kommer hem på kvällen och behöver ljus.
• Flexibel kabelanslutning
Flera kabelingångar i botten, på sidorna och på baksidan säkerställer att du alltid kan ansluta kablaget från den riktning som passar bäst. Förberedd för enkel borrning och tack vare hörnmonteringen användbar på många olika platser.
• Två oberoende justerbara spotlights — även lämpliga för hörnmontering
Varje spotlight vrids 90° horisontellt och lutas 135° vertikalt för exakt och oberoende ljusriktning. Perfekt för hörnmontering — belysa två zoner samtidigt från en enda punkt.
• Modern stil
De rena linjerna ger vägglampan ett modernt utseende. Resultatet är en tidlös design som passar nästan alla inredningsstilar.
Luton - Vägglampa med sensor - 40W 3300lm - 3000K - Svart
Denna utomhuslampa har två vinklingsbara spotlights. På så sätt kan du enkelt belysa vissa områden i trädgården. Vägglampan har också både en rörelsesensor och en skymningsbrytare. Det innebär att vägglampan bara tänds när du behöver ljus. Både rörelsesensorn och skymningsbrytaren är helt justerbara. Vägglampan är tillverkad av aluminium och polykarbonat. Det gör att vägglampan inte rostar eller missfärgas av sol eller fukt.
Genom att använda vattenavvisande gummi och en sömlös finish är utomhuslampan IP65 vattentät. Inga defekter orsakade av fukt eller damm.
• Kombinerad rörelse- och skymningssensor
Rörelsesensorn och skymningsbrytaren samverkar och kan inte ställas in oberoende av varandra. Via sensorn bestämmer du vid vilken ljusstyrka lampan reagerar på rörelse och hur länge den förblir tänd efter senaste detektering.
• Damm- och stänkskyddad - IP65
Den höga IP-klassningen ger ett utmärkt skydd mot fukt och damm. Så du kan använda LED-vägglampan i badrummet, trädgården och på uppfarten utan problem. Inga defekter orsakade av väder och vind.
• Varmvit ljusfärg - 3000K
Färgtemperaturen är bara en touch ljusare än varmvitt. Detta stämningsfulla ljus passar för mysiga sommarkvällar, men kan även användas funktionellt, till exempel när du kommer hem på kvällen och behöver ljus.
• Flexibel kabelanslutning
Flera kabelingångar i botten, på sidorna och på baksidan säkerställer att du alltid kan ansluta kablaget från den riktning som passar bäst. Förberedd för enkel borrning och tack vare hörnmonteringen användbar på många olika platser.
• Två oberoende justerbara spotlights — även lämpliga för hörnmontering
Varje spotlight vrids 90° horisontellt och lutas 135° vertikalt för exakt och oberoende ljusriktning. Perfekt för hörnmontering — belysa två zoner samtidigt från en enda punkt.
• Modern stil
De rena linjerna ger vägglampan ett modernt utseende. Resultatet är en tidlös design som passar nästan alla inredningsstilar.
Viktiga specifikationer
Viktiga specifikationer
| IP-hastighet | IP65 |
|---|---|
| Frekvens | 50/60Hz |
| Ekvivalent effekt | 110 W |
| Ljusflöde | 3300 lm |
| Driftstemperatur | -20°C ~ +40°C |
Viktiga specifikationer
| IP-hastighet | IP65 |
|---|---|
| Frekvens | 50/60Hz |
| Ekvivalent effekt | 110 W |
| Ljusflöde | 3300 lm |
| Driftstemperatur | -20°C ~ +40°C |
Installation
| Jordkabel | Ja |
|---|---|
| Placeringstyp | Vägg |
| Anslutningsspänning | 220-240V AC |
| Lämplig för inomhus och utomhus | Inomhus och utomhus |
| Passar över centerboxen | Nej |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 185 mm |
|---|---|
| Förpackningens höjd | 172 mm |
| Förpackningens längd | 220 mm |
| Kvantitet i förpackningen | 1 |
| Kvantitet mastercarton | 6 |
Färg och material
| Färg | Svart |
|---|---|
| Material | Plast |
Generell
| EAN | 8720722713539 |
|---|---|
| Märke | HOFTRONIC |
| Garanti | 5 år |
| Certifikat | CE, RoHs, EMC |
| Undantag från garanti | Inte installerad enligt beskrivningen i manualen |
Sensor
| Fördröjningstid | 10sek-3sek till 10min-2min (justerbar) |
|---|---|
| Typ av sensor | PIR rörelsesensor, Skymningsbrytare |
| Detektionsvinkel | 360 ° |
| Ljuskänslighet | <3-2000 LUX (justerbar) |
| Sensor som kan bytas ut | Nej |
| Detektionsavstånd | 10 m |
| Hastighet för detektionsrörelse | 0.6-1.5 m/s |
| Överskrivningsläge för skymningssensor | Ja |
| Sensorinställningar justerbara | Ja |
Ljuskälla
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Färg-temperatur | 3000K |
| Ljuskälla utbytbar | Nej |
| Antal ljuspunkter | 2 |
| Växlingscykler | 15000 |
| Energimärkning | |
| Ljus färg | Varm Vit |
| Typ av ljus | Direkt |
| Vridbar | Ja |
| Dimbar | Nej |
| Uttag | Integrerad LED |
| Inklusive ljuskälla | Ja |
Mått och vikter
| Vikt | 1.234 |
|---|---|
| Bredd | 82 mm |
| Höjd | 170 mm |
| Längd | 116 mm |
| Bredd på monteringsplattan | 60 mm |
| Längd på monteringsplattan | 82 mm |
Viktiga specifikationer
| IP-hastighet | IP65 |
|---|---|
| Frekvens | 50/60Hz |
| Ekvivalent effekt | 110 W |
| Ljusflöde | 3300 lm |
| Driftstemperatur | -20°C ~ +40°C |
Viktiga specifikationer
| IP-hastighet | IP65 |
|---|---|
| Frekvens | 50/60Hz |
| Ekvivalent effekt | 110 W |
| Ljusflöde | 3300 lm |
| Driftstemperatur | -20°C ~ +40°C |
Installation
| Jordkabel | Ja |
|---|---|
| Placeringstyp | Vägg |
| Anslutningsspänning | 220-240V AC |
| Lämplig för inomhus och utomhus | Inomhus och utomhus |
| Passar över centerboxen | Nej |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 185 mm |
|---|---|
| Förpackningens höjd | 172 mm |
| Förpackningens längd | 220 mm |
| Kvantitet i förpackningen | 1 |
| Kvantitet mastercarton | 6 |
Färg och material
| Färg | Svart |
|---|---|
| Material | Plast |
Generell
| EAN | 8720722713539 |
|---|---|
| Märke | HOFTRONIC |
| Garanti | 5 år |
| Certifikat | CE, RoHs, EMC |
| Undantag från garanti | Inte installerad enligt beskrivningen i manualen |
Sensor
| Fördröjningstid | 10sek-3sek till 10min-2min (justerbar) |
|---|---|
| Typ av sensor | PIR rörelsesensor, Skymningsbrytare |
| Detektionsvinkel | 360 ° |
| Ljuskänslighet | <3-2000 LUX (justerbar) |
| Sensor som kan bytas ut | Nej |
| Detektionsavstånd | 10 m |
| Hastighet för detektionsrörelse | 0.6-1.5 m/s |
| Överskrivningsläge för skymningssensor | Ja |
| Sensorinställningar justerbara | Ja |
Ljuskälla
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Färg-temperatur | 3000K |
| Ljuskälla utbytbar | Nej |
| Antal ljuspunkter | 2 |
| Växlingscykler | 15000 |
| Energimärkning | |
| Ljus färg | Varm Vit |
| Typ av ljus | Direkt |
| Vridbar | Ja |
| Dimbar | Nej |
| Uttag | Integrerad LED |
| Inklusive ljuskälla | Ja |
Mått och vikter
| Vikt | 1.234 |
|---|---|
| Bredd | 82 mm |
| Höjd | 170 mm |
| Längd | 116 mm |
| Bredd på monteringsplattan | 60 mm |
| Längd på monteringsplattan | 82 mm |
Downloads

Luton - Sensor vägglampa - 40 watt 3300 lumen - Rörelsedetektor och skymningsrelä - 3000K varmvit - Svart

Luton - Sensor vägglampa - 40 watt 3300 lumen - Rörelsedetektor och skymningsrelä - 3000K varmvit - Svart
Recension
Viktiga specifikationer
| IP-hastighet | IP65 |
|---|---|
| Frekvens | 50/60Hz |
| Ekvivalent effekt | 110 W |
| Ljusflöde | 3300 lm |
| Driftstemperatur | -20°C ~ +40°C |
Installation
| Jordkabel | Ja |
|---|---|
| Placeringstyp | Vägg |
| Anslutningsspänning | 220-240V AC |
| Lämplig för inomhus och utomhus | Inomhus och utomhus |
| Passar över centerboxen | Nej |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 185 mm |
|---|---|
| Förpackningens höjd | 172 mm |
| Förpackningens längd | 220 mm |
| Kvantitet i förpackningen | 1 |
| Kvantitet mastercarton | 6 |
Färg och material
| Färg | Svart |
|---|---|
| Material | Plast |
Generell
| EAN | 8720722713539 |
|---|---|
| Märke | HOFTRONIC |
| Garanti | 5 år |
| Certifikat | CE, RoHs, EMC |
| Undantag från garanti | Inte installerad enligt beskrivningen i manualen |
Sensor
| Fördröjningstid | 10sek-3sek till 10min-2min (justerbar) |
|---|---|
| Typ av sensor | PIR rörelsesensor, Skymningsbrytare |
| Detektionsvinkel | 360 ° |
| Ljuskänslighet | <3-2000 LUX (justerbar) |
| Sensor som kan bytas ut | Nej |
| Detektionsavstånd | 10 m |
| Hastighet för detektionsrörelse | 0.6-1.5 m/s |
| Överskrivningsläge för skymningssensor | Ja |
| Sensorinställningar justerbara | Ja |
Ljuskälla
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Färg-temperatur | 3000K |
| Ljuskälla utbytbar | Nej |
| Antal ljuspunkter | 2 |
| Växlingscykler | 15000 |
| Energimärkning | |
| Ljus färg | Varm Vit |
| Typ av ljus | Direkt |
| Vridbar | Ja |
| Dimbar | Nej |
| Uttag | Integrerad LED |
| Inklusive ljuskälla | Ja |
Mått och vikter
| Vikt | 1.234 |
|---|---|
| Bredd | 82 mm |
| Höjd | 170 mm |
| Längd | 116 mm |
| Bredd på monteringsplattan | 60 mm |
| Längd på monteringsplattan | 82 mm |






