Set of 2 Layton solar pedestal lights - 3000K Warm white - 900 lumens - 6-12 hour battery life - Garden lantern - Path lighting - IP65 waterproof - landschape light
Product information

Set of 2 Layton solar pedestal lights - 3000K Warm white - 900 lumens - 6-12 hour battery life - Garden lantern - Path lighting - IP65 waterproof - landschape light
2x Layton solar pedestal lights - 3000K - 900 Lumen - 6-12 hour - IP65
Because this LED Garden Lantern works on solar energy, you can easily place it anywhere in your garden. Ideal for path lighting or illuminating the garden and driveway. The lamp shines with an atmospheric warm white light colour of 3000K and is IP65 waterproof. So you can place the lamp in the garden without any worries. As the lamp charges using the sun, you have the ultimate freedom of movement to place the lamp in the garden without worrying about electricity.
The solar lamp has a long battery life of 12 hours and a charging time of 5 to 6 hours. The lamp further uses a special winter solar technology with monocrystals, making it work even in winter.
• Monocrystal technology
The solar panels are made using monocrystals. As a result, the spotlight converts sunlight into energy up to 80% faster. As a result, the garden spotlights charge even in the shade.
• Long operating time from 6 to 12 hours
This solar light shines for up to 6 hours at full brightness and up to 12 hours at dimmed brightness. So you can enjoy an illuminated garden all evening.
• Short charge time from 5 to 6 hours
In sunny weather, the spotlight takes 5 to 6 hours to charge, which means it will efficiently and beautifully illuminate your garden in the evening.
• Dust and splash proof - IP65
Thanks to the high IP rating, no failures due to moisture, dust, ice or snow. So you enjoy your atmospheric solar lighting all year and every year.
• Twilight switch
Because the lamp has a twilight switch, it comes on automatically when it gets dark. So you automatically have a well-lit garden every evening.
• Made of durable plastic
This solar light is made from durable plastic. As a result, the light will look as good as new for a long time and the solar light is easy to clean.
• Twilight switch
Because the lamp has a twilight switch, it comes on automatically when it gets dark. So you automatically have a well-lit garden every evening.
• 2 year warranty included
You will receive a comprehensive 2-year warranty on this solar spotlight. Defects will be replaced completely free of charge within these 2 years. Buying without worries.
2x Layton solar pedestal lights - 3000K - 900 Lumen - 6-12 hour - IP65
Because this LED Garden Lantern works on solar energy, you can easily place it anywhere in your garden. Ideal for path lighting or illuminating the garden and driveway. The lamp shines with an atmospheric warm white light colour of 3000K and is IP65 waterproof. So you can place the lamp in the garden without any worries. As the lamp charges using the sun, you have the ultimate freedom of movement to place the lamp in the garden without worrying about electricity.
The solar lamp has a long battery life of 12 hours and a charging time of 5 to 6 hours. The lamp further uses a special winter solar technology with monocrystals, making it work even in winter.
• Monocrystal technology
The solar panels are made using monocrystals. As a result, the spotlight converts sunlight into energy up to 80% faster. As a result, the garden spotlights charge even in the shade.
• Long operating time from 6 to 12 hours
This solar light shines for up to 6 hours at full brightness and up to 12 hours at dimmed brightness. So you can enjoy an illuminated garden all evening.
• Short charge time from 5 to 6 hours
In sunny weather, the spotlight takes 5 to 6 hours to charge, which means it will efficiently and beautifully illuminate your garden in the evening.
• Dust and splash proof - IP65
Thanks to the high IP rating, no failures due to moisture, dust, ice or snow. So you enjoy your atmospheric solar lighting all year and every year.
• Twilight switch
Because the lamp has a twilight switch, it comes on automatically when it gets dark. So you automatically have a well-lit garden every evening.
• Made of durable plastic
This solar light is made from durable plastic. As a result, the light will look as good as new for a long time and the solar light is easy to clean.
• Twilight switch
Because the lamp has a twilight switch, it comes on automatically when it gets dark. So you automatically have a well-lit garden every evening.
• 2 year warranty included
You will receive a comprehensive 2-year warranty on this solar spotlight. Defects will be replaced completely free of charge within these 2 years. Buying without worries.
Key specifications
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Frequency | 50/60Hz |
| Wattage | 4.5 W |
| Total luminous flux | 900 lm |
| Operating-temperature | -25°C ~ +45°C |
| Time switch | No |
| Battery life | 12 h |
| Charging time | 5-6 hours |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Frequency | 50/60Hz |
| Wattage | 4.5 W |
| Total luminous flux | 900 lm |
| Operating-temperature | -25°C ~ +45°C |
| Time switch | No |
| Battery life | 12 h |
| Charging time | 5-6 hours |
Sensor
| Type sensor | Twilight switch |
|---|---|
| Dusk sensor overwrite mode | No |
| Sensor settings adjustable | No |
Solar
| Solar panel type | Monocrystalline |
|---|---|
| Solar panel adjustable | No |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Including light source | Yes |
| Colour temperature | 3000K |
| Wattage per lightsource | 4.5 W |
| Lightsource replaceable | No |
| Number of light points | 1 |
| Light color | Warm white |
| Light type | Indirect |
| Beam angle | 360 ° |
| Tiltable | No |
| Lifespan | 50000 h |
| Dimmable | No |
| Socket | Integrated LED |
Color and material
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Aluminum, Polycarbonate (PC) |
| UV proof | Yes |
General
| EAN | 8720365421617 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 2 year |
| Quantity | 2 |
| Certifications | CE, RoHs, EMC |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Installation
| Placement type | Floor |
|---|---|
| Suitable for indoor outdoor | Outdoor |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Packaging width | 270 mm |
| Packaging height | 280 mm |
| Packaging length | 270 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 4 |
Dimensions & weights
| Width | 260 mm |
|---|---|
| Height | 700 mm |
| Length | 260 mm |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Frequency | 50/60Hz |
| Wattage | 4.5 W |
| Total luminous flux | 900 lm |
| Operating-temperature | -25°C ~ +45°C |
| Time switch | No |
| Battery life | 12 h |
| Charging time | 5-6 hours |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Frequency | 50/60Hz |
| Wattage | 4.5 W |
| Total luminous flux | 900 lm |
| Operating-temperature | -25°C ~ +45°C |
| Time switch | No |
| Battery life | 12 h |
| Charging time | 5-6 hours |
Sensor
| Type sensor | Twilight switch |
|---|---|
| Dusk sensor overwrite mode | No |
| Sensor settings adjustable | No |
Solar
| Solar panel type | Monocrystalline |
|---|---|
| Solar panel adjustable | No |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Including light source | Yes |
| Colour temperature | 3000K |
| Wattage per lightsource | 4.5 W |
| Lightsource replaceable | No |
| Number of light points | 1 |
| Light color | Warm white |
| Light type | Indirect |
| Beam angle | 360 ° |
| Tiltable | No |
| Lifespan | 50000 h |
| Dimmable | No |
| Socket | Integrated LED |
Color and material
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Aluminum, Polycarbonate (PC) |
| UV proof | Yes |
General
| EAN | 8720365421617 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 2 year |
| Quantity | 2 |
| Certifications | CE, RoHs, EMC |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Installation
| Placement type | Floor |
|---|---|
| Suitable for indoor outdoor | Outdoor |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Packaging width | 270 mm |
| Packaging height | 280 mm |
| Packaging length | 270 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 4 |
Dimensions & weights
| Width | 260 mm |
|---|---|
| Height | 700 mm |
| Length | 260 mm |

Set of 2 Layton solar pedestal lights - 3000K Warm white - 900 lumens - 6-12 hour battery life - Garden lantern - Path lighting - IP65 waterproof - landschape light
Review
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Frequency | 50/60Hz |
| Wattage | 4.5 W |
| Total luminous flux | 900 lm |
| Operating-temperature | -25°C ~ +45°C |
| Time switch | No |
| Battery life | 12 h |
| Charging time | 5-6 hours |
Sensor
| Type sensor | Twilight switch |
|---|---|
| Dusk sensor overwrite mode | No |
| Sensor settings adjustable | No |
Solar
| Solar panel type | Monocrystalline |
|---|---|
| Solar panel adjustable | No |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Including light source | Yes |
| Colour temperature | 3000K |
| Wattage per lightsource | 4.5 W |
| Lightsource replaceable | No |
| Number of light points | 1 |
| Light color | Warm white |
| Light type | Indirect |
| Beam angle | 360 ° |
| Tiltable | No |
| Lifespan | 50000 h |
| Dimmable | No |
| Socket | Integrated LED |
Color and material
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Aluminum, Polycarbonate (PC) |
| UV proof | Yes |
General
| EAN | 8720365421617 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 2 year |
| Quantity | 2 |
| Certifications | CE, RoHs, EMC |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Installation
| Placement type | Floor |
|---|---|
| Suitable for indoor outdoor | Outdoor |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Packaging width | 270 mm |
| Packaging height | 280 mm |
| Packaging length | 270 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 4 |
Dimensions & weights
| Width | 260 mm |
|---|---|
| Height | 700 mm |
| Length | 260 mm |





