Set of 6 Pitssburg LED Recessed Downlights - 6 Watts 570 lumens - GU10 LED Module - Low Profile - 4000K neutral white - Dimmable - Tiltable - IP20 Indoor - White
Product information

Set of 6 Pitssburg LED Recessed Downlights - 6 Watts 570 lumens - GU10 LED Module - Low Profile - 4000K neutral white - Dimmable - Tiltable - IP20 Indoor - White
6x Pittsburg LED Recessed Downlights Thin 58mm - 6W 570lm - 4000K - Tiltable - White
• White powder coating
The recessed spotlight is finished with a white moisture and UV resistant AKZO-Nobel powder coating. This ensures that there will be no discolouration from sunlight or flaking fro
• Includes replaceable LED module
This recessed downlight comes with an LED module. As a result, it has a built-in depth of only 35 mm. This light source is interchangeable with a GU10 light source.
• IP20 Dust-tight
A protection value of IP20 means that the LED recessed downlights are suitable for all dry rooms. Think bedroom, living room, corridor and kitchen.
• Neutral white light colour - 4000K
This bright light colour is perfect for bathrooms, kitchens and stores. Also suitable for lighting accents on statues, paintings or plants.
• Fully continuously dimmable
Connect these LED downlights to a suitable LED dimmer and you can dim them continuously from 100% to 10%. So you always have just the right amount of light.
• Made of aluminium
This lamp is made from maintenance-free aluminium. This material is lightweight, does not attract dirt and dust and is easy to clean. This ensures that your downlights will look like new for years to come.
• Tiltable
The recessed downlights are tiltable and suitable for mounting in a cove or for adding light accents. Ideal for highlighting a painting, plant or sculpture.
• Low built-in depth
The low built-in depth makes the recessed downlight suitable for ceilings with little space between the ceiling and the suspended ceiling. As a result, the spotlight always fits.
6x Pittsburg LED Recessed Downlights Thin 58mm - 6W 570lm - 4000K - Tiltable - White
• White powder coating
The recessed spotlight is finished with a white moisture and UV resistant AKZO-Nobel powder coating. This ensures that there will be no discolouration from sunlight or flaking fro
• Includes replaceable LED module
This recessed downlight comes with an LED module. As a result, it has a built-in depth of only 35 mm. This light source is interchangeable with a GU10 light source.
• IP20 Dust-tight
A protection value of IP20 means that the LED recessed downlights are suitable for all dry rooms. Think bedroom, living room, corridor and kitchen.
• Neutral white light colour - 4000K
This bright light colour is perfect for bathrooms, kitchens and stores. Also suitable for lighting accents on statues, paintings or plants.
• Fully continuously dimmable
Connect these LED downlights to a suitable LED dimmer and you can dim them continuously from 100% to 10%. So you always have just the right amount of light.
• Made of aluminium
This lamp is made from maintenance-free aluminium. This material is lightweight, does not attract dirt and dust and is easy to clean. This ensures that your downlights will look like new for years to come.
• Tiltable
The recessed downlights are tiltable and suitable for mounting in a cove or for adding light accents. Ideal for highlighting a painting, plant or sculpture.
• Low built-in depth
The low built-in depth makes the recessed downlight suitable for ceilings with little space between the ceiling and the suspended ceiling. As a result, the spotlight always fits.
Key specifications
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Total luminous flux | 570 lm |
| Equivalent wattage | 50 W |
| Light direction | Downlight |
| Wattage | 6 W |
| Powerfactor | >0.90 |
| Frequency | 50/60Hz |
| Saw size | 75 mm |
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Total luminous flux | 570 lm |
| Equivalent wattage | 50 W |
| Light direction | Downlight |
| Wattage | 6 W |
| Powerfactor | >0.90 |
| Frequency | 50/60Hz |
| Saw size | 75 mm |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
Installation
| Connectable | Yes |
|---|---|
| Ground wire | No |
| Placement type | Ceiling |
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for ceiling type | Suspended, System ceiling |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Quantity in packaging | 6 |
| Quantity mastercarton | 100 |
Color and material
| Color | White |
|---|---|
| Material | Aluminum |
General
| EAN | 8720365441462 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 2 year |
| Quantity | 6 |
| Certifications | CE, RoHs, EMC |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Other specifications
| Dimming technique | Leading Edge or Trailing Edge |
|---|---|
| Applications | Office, Health Care, Education, Retail, Architectural, Recreational area |
| Room | Kitchen, Bedroom, Hall, Attic, Living Room, Toilet, Store, Office, Desk |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Including light source | Yes |
| Colour temperature | 4000K |
| Wattage per lightsource | 6 W |
| Lightsource replaceable | Yes |
| Number of light points | 6 |
| Lumen per lightpoint | 570 lm |
| Switching cycles | 50000 |
| Lumen per watt | 95 Lm/W |
| Energy label | |
| Light color | Neutral white |
| Flickerfree | Yes |
| Light type | Direct |
| Beam angle | 38 ° |
| Tiltable | Yes |
| Lifespan | 50000 h |
| Dimmable | Yes |
| Socket | Integrated LED |
| Tilt angle | 45 ° |
Dimensions & weights
| Diameter spot | 90 mm |
|---|---|
| Diameter | 90 mm |
| Length | 90 mm |
| Height | 35 mm |
| Width | 90 mm |
| Built-in depth | 35 mm |
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Total luminous flux | 570 lm |
| Equivalent wattage | 50 W |
| Light direction | Downlight |
| Wattage | 6 W |
| Powerfactor | >0.90 |
| Frequency | 50/60Hz |
| Saw size | 75 mm |
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Total luminous flux | 570 lm |
| Equivalent wattage | 50 W |
| Light direction | Downlight |
| Wattage | 6 W |
| Powerfactor | >0.90 |
| Frequency | 50/60Hz |
| Saw size | 75 mm |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
Installation
| Connectable | Yes |
|---|---|
| Ground wire | No |
| Placement type | Ceiling |
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for ceiling type | Suspended, System ceiling |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Quantity in packaging | 6 |
| Quantity mastercarton | 100 |
Color and material
| Color | White |
|---|---|
| Material | Aluminum |
General
| EAN | 8720365441462 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 2 year |
| Quantity | 6 |
| Certifications | CE, RoHs, EMC |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Other specifications
| Dimming technique | Leading Edge or Trailing Edge |
|---|---|
| Applications | Office, Health Care, Education, Retail, Architectural, Recreational area |
| Room | Kitchen, Bedroom, Hall, Attic, Living Room, Toilet, Store, Office, Desk |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Including light source | Yes |
| Colour temperature | 4000K |
| Wattage per lightsource | 6 W |
| Lightsource replaceable | Yes |
| Number of light points | 6 |
| Lumen per lightpoint | 570 lm |
| Switching cycles | 50000 |
| Lumen per watt | 95 Lm/W |
| Energy label | |
| Light color | Neutral white |
| Flickerfree | Yes |
| Light type | Direct |
| Beam angle | 38 ° |
| Tiltable | Yes |
| Lifespan | 50000 h |
| Dimmable | Yes |
| Socket | Integrated LED |
| Tilt angle | 45 ° |
Dimensions & weights
| Diameter spot | 90 mm |
|---|---|
| Diameter | 90 mm |
| Length | 90 mm |
| Height | 35 mm |
| Width | 90 mm |
| Built-in depth | 35 mm |
Downloads

Set of 6 Pitssburg LED Recessed Downlights - 6 Watts 570 lumens - GU10 LED Module - Low Profile - 4000K neutral white - Dimmable - Tiltable - IP20 Indoor - White

Set of 6 Pitssburg LED Recessed Downlights - 6 Watts 570 lumens - GU10 LED Module - Low Profile - 4000K neutral white - Dimmable - Tiltable - IP20 Indoor - White
Review
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Total luminous flux | 570 lm |
| Equivalent wattage | 50 W |
| Light direction | Downlight |
| Wattage | 6 W |
| Powerfactor | >0.90 |
| Frequency | 50/60Hz |
| Saw size | 75 mm |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
Installation
| Connectable | Yes |
|---|---|
| Ground wire | No |
| Placement type | Ceiling |
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for ceiling type | Suspended, System ceiling |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Quantity in packaging | 6 |
| Quantity mastercarton | 100 |
Color and material
| Color | White |
|---|---|
| Material | Aluminum |
General
| EAN | 8720365441462 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 2 year |
| Quantity | 6 |
| Certifications | CE, RoHs, EMC |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Other specifications
| Dimming technique | Leading Edge or Trailing Edge |
|---|---|
| Applications | Office, Health Care, Education, Retail, Architectural, Recreational area |
| Room | Kitchen, Bedroom, Hall, Attic, Living Room, Toilet, Store, Office, Desk |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Including light source | Yes |
| Colour temperature | 4000K |
| Wattage per lightsource | 6 W |
| Lightsource replaceable | Yes |
| Number of light points | 6 |
| Lumen per lightpoint | 570 lm |
| Switching cycles | 50000 |
| Lumen per watt | 95 Lm/W |
| Energy label | |
| Light color | Neutral white |
| Flickerfree | Yes |
| Light type | Direct |
| Beam angle | 38 ° |
| Tiltable | Yes |
| Lifespan | 50000 h |
| Dimmable | Yes |
| Socket | Integrated LED |
| Tilt angle | 45 ° |
Dimensions & weights
| Diameter spot | 90 mm |
|---|---|
| Diameter | 90 mm |
| Length | 90 mm |
| Height | 35 mm |
| Width | 90 mm |
| Built-in depth | 35 mm |






