Set of 10 GU10 LED Bulbs - 4.5 watts - 400 lumens - 2700K warm white - LED Reflector - Replaces 50 watts - GU10 fitting - LED reflector - Universal fitting - Spotlight
Product information

Set of 10 GU10 LED Bulbs - 4.5 watts - 400 lumens - 2700K warm white - LED Reflector - Replaces 50 watts - GU10 fitting - LED reflector - Universal fitting - Spotlight
Set of 10 GU10 LED Bulbs - 4.5W - 400lm - 2700K - Replaces 50W
Save on energy costs quickly, easily and effectively with this GU10 spotlight from HOFTRONIC. With the LED spotlight, you can replace your current halogen lamps, incandescent lamps or LED lights 1:1. With a consumption of only 4.5 Watts and a light output of 400 lumens, this LED spot replaces a 50-watt halogen bulb. A savings of 85% on your energy costs. The LED spot shines an atmospheric warm white light of 2700 degrees Kelvin.
The perfect light color for relaxation areas such as the bedroom, living room and attic.
• GU10 spotlight
The GU10 spotlight is an LED light with a round, flattened head. The lamp has a height of 5.4 cm and a diameter of 5 cm. The distance between the connection pins is 10 mm.
• Replaces 50 watts
This energy efficient light bulb replaces a standard 50W incandescent light bulb. The same light output with less energy consumption. Quickly reduces energy costs.
• 2700 K - Extra warm white
This bright and warm light colour is great for atmospheric lighting of the living room, bedroom and other relaxation areas. Warm, yet functional.
• Wide radiation angle of 100 degrees
With its wide beam angle of 100 degrees, the lamp easily illuminates a large area. This makes the lamps suitable for main and mood lighting.
• 15,000 burning hours (ca. 6 years)
The bulb has a 15,000 hour lamp life guarantee. This means that if the lamp is used for 10 hours a day, 250 days a year, it will last at least 6 years.
• 2 year warranty
You will receive a comprehensive 2-year all-in guarantee on this LED light. Defective products will be replaced completely free of charge within these 2 years. Buying without worries.
Set of 10 GU10 LED Bulbs - 4.5W - 400lm - 2700K - Replaces 50W
Save on energy costs quickly, easily and effectively with this GU10 spotlight from HOFTRONIC. With the LED spotlight, you can replace your current halogen lamps, incandescent lamps or LED lights 1:1. With a consumption of only 4.5 Watts and a light output of 400 lumens, this LED spot replaces a 50-watt halogen bulb. A savings of 85% on your energy costs. The LED spot shines an atmospheric warm white light of 2700 degrees Kelvin.
The perfect light color for relaxation areas such as the bedroom, living room and attic.
• GU10 spotlight
The GU10 spotlight is an LED light with a round, flattened head. The lamp has a height of 5.4 cm and a diameter of 5 cm. The distance between the connection pins is 10 mm.
• Replaces 50 watts
This energy efficient light bulb replaces a standard 50W incandescent light bulb. The same light output with less energy consumption. Quickly reduces energy costs.
• 2700 K - Extra warm white
This bright and warm light colour is great for atmospheric lighting of the living room, bedroom and other relaxation areas. Warm, yet functional.
• Wide radiation angle of 100 degrees
With its wide beam angle of 100 degrees, the lamp easily illuminates a large area. This makes the lamps suitable for main and mood lighting.
• 15,000 burning hours (ca. 6 years)
The bulb has a 15,000 hour lamp life guarantee. This means that if the lamp is used for 10 hours a day, 250 days a year, it will last at least 6 years.
• 2 year warranty
You will receive a comprehensive 2-year all-in guarantee on this LED light. Defective products will be replaced completely free of charge within these 2 years. Buying without worries.
Key specifications
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Workingvoltage | 230 V |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Total luminous flux | 400 lm |
| Wattage | 4.5 W |
| Powerfactor | >0.50 |
| Frequency | 50/60Hz |
| Bulb shape | GU10 |
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Workingvoltage | 230 V |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Total luminous flux | 400 lm |
| Wattage | 4.5 W |
| Powerfactor | >0.50 |
| Frequency | 50/60Hz |
| Bulb shape | GU10 |
Installation
| Connection voltage | 220-240V AC |
|---|---|
| Suitable for indoor outdoor | Indoor |
Packaging
| Packaging width | 51 mm |
|---|---|
| Packaging height | 80 mm |
| Packaging length | 51 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 100 |
Color and material
| Color | White |
|---|---|
| Material | Aluminum & Plastic |
General
| EAN | 8720722729363 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 2 year |
| Quantity | 10 |
| Certifications | CE, RoHs |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Other specifications
| Room | Bedroom, Hall, Living Room, Toilet, Store, Office |
|---|
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Colour temperature | 2700K |
| Switching cycles | 30000 |
| Energy label | |
| Light color | Warm white |
| Light type | Direct |
| Beam angle | 100 ° |
| Lifespan | 15000 h |
| Dimmable | No |
| Socket | GU10 |
Dimensions & weights
| Width | 50 mm |
|---|---|
| Height | 58 mm |
| Length | 50 mm |
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Workingvoltage | 230 V |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Total luminous flux | 400 lm |
| Wattage | 4.5 W |
| Powerfactor | >0.50 |
| Frequency | 50/60Hz |
| Bulb shape | GU10 |
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Workingvoltage | 230 V |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Total luminous flux | 400 lm |
| Wattage | 4.5 W |
| Powerfactor | >0.50 |
| Frequency | 50/60Hz |
| Bulb shape | GU10 |
Installation
| Connection voltage | 220-240V AC |
|---|---|
| Suitable for indoor outdoor | Indoor |
Packaging
| Packaging width | 51 mm |
|---|---|
| Packaging height | 80 mm |
| Packaging length | 51 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 100 |
Color and material
| Color | White |
|---|---|
| Material | Aluminum & Plastic |
General
| EAN | 8720722729363 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 2 year |
| Quantity | 10 |
| Certifications | CE, RoHs |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Other specifications
| Room | Bedroom, Hall, Living Room, Toilet, Store, Office |
|---|
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Colour temperature | 2700K |
| Switching cycles | 30000 |
| Energy label | |
| Light color | Warm white |
| Light type | Direct |
| Beam angle | 100 ° |
| Lifespan | 15000 h |
| Dimmable | No |
| Socket | GU10 |
Dimensions & weights
| Width | 50 mm |
|---|---|
| Height | 58 mm |
| Length | 50 mm |
Downloads

Set of 10 GU10 LED Bulbs - 4.5 watts - 400 lumens - 2700K warm white - LED Reflector - Replaces 50 watts - GU10 fitting - LED reflector - Universal fitting - Spotlight

Set of 10 GU10 LED Bulbs - 4.5 watts - 400 lumens - 2700K warm white - LED Reflector - Replaces 50 watts - GU10 fitting - LED reflector - Universal fitting - Spotlight
Review
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Workingvoltage | 230 V |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Total luminous flux | 400 lm |
| Wattage | 4.5 W |
| Powerfactor | >0.50 |
| Frequency | 50/60Hz |
| Bulb shape | GU10 |
Installation
| Connection voltage | 220-240V AC |
|---|---|
| Suitable for indoor outdoor | Indoor |
Packaging
| Packaging width | 51 mm |
|---|---|
| Packaging height | 80 mm |
| Packaging length | 51 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 100 |
Color and material
| Color | White |
|---|---|
| Material | Aluminum & Plastic |
General
| EAN | 8720722729363 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 2 year |
| Quantity | 10 |
| Certifications | CE, RoHs |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Other specifications
| Room | Bedroom, Hall, Living Room, Toilet, Store, Office |
|---|
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Colour temperature | 2700K |
| Switching cycles | 30000 |
| Energy label | |
| Light color | Warm white |
| Light type | Direct |
| Beam angle | 100 ° |
| Lifespan | 15000 h |
| Dimmable | No |
| Socket | GU10 |
Dimensions & weights
| Width | 50 mm |
|---|---|
| Height | 58 mm |
| Length | 50 mm |






