Clark - Solar wall light lantern - 3000K Warm white - IP65 Waterproof - Black - classic
Product information

Clark - Solar wall light lantern - 3000K Warm white - IP65 Waterproof - Black - classic
Clark - Solar wall light lantern - 3000K - IP65 - Black - classic
Looking for an attractive and multifunctional wall lamp? Then choose this Clark solar wall lamp. The solar lamp features a built-in motion sensor and twilight switch. This makes the lamp very suitable for lighting next to the front door and for example on the fence. The built-in twilight switch ensures that the wall lamp only turns on when it starts to get dark. The motion sensor then ensures that the lamp turns on when motion is detected. The Clark is equipped with an E27 light source.
This ensures that the Clark provides a classic and nostalgic atmosphere.
• Dust- and splashproof - IP44
Never bother with moisture in your solar lights again. This solar light is IP44 waterproof so it will easily last several seasons. No failures due to moisture and/or dust.
• PIR motion sensor with twilight switch
The lamp has a motion sensor with twilight switch. At night, the light switches on automatically as soon as someone comes within 5 meters and remains on for 30 seconds.
• Warm white light colour - 3000K
Our customers describe this light colour as a warm and atmospheric light colour. A very popular light colour for lighting garden and terrace.
• Solar panel made of polycrystal
The solar panel of this wall lamp is made of polycrystals and converts sunlight into electricity up to 80% better. As a result, the lamp charges effectively even in winter.
• Made of durable plastic
This solar wall lamp is made of durable plastic. As a result, the wall lamp will look like new for a long time and is easy to clean.
• Long burning time of 10 to 12 hours
This wall lamp has a long burning time of 10 to 12 hours on a single full charge.
Clark - Solar wall light lantern - 3000K - IP65 - Black - classic
Looking for an attractive and multifunctional wall lamp? Then choose this Clark solar wall lamp. The solar lamp features a built-in motion sensor and twilight switch. This makes the lamp very suitable for lighting next to the front door and for example on the fence. The built-in twilight switch ensures that the wall lamp only turns on when it starts to get dark. The motion sensor then ensures that the lamp turns on when motion is detected. The Clark is equipped with an E27 light source.
This ensures that the Clark provides a classic and nostalgic atmosphere.
• Dust- and splashproof - IP44
Never bother with moisture in your solar lights again. This solar light is IP44 waterproof so it will easily last several seasons. No failures due to moisture and/or dust.
• PIR motion sensor with twilight switch
The lamp has a motion sensor with twilight switch. At night, the light switches on automatically as soon as someone comes within 5 meters and remains on for 30 seconds.
• Warm white light colour - 3000K
Our customers describe this light colour as a warm and atmospheric light colour. A very popular light colour for lighting garden and terrace.
• Solar panel made of polycrystal
The solar panel of this wall lamp is made of polycrystals and converts sunlight into electricity up to 80% better. As a result, the lamp charges effectively even in winter.
• Made of durable plastic
This solar wall lamp is made of durable plastic. As a result, the wall lamp will look like new for a long time and is easy to clean.
• Long burning time of 10 to 12 hours
This wall lamp has a long burning time of 10 to 12 hours on a single full charge.
Key specifications
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Battery life | 8 h |
| Time switch | No |
| Operating-temperature | -25°C ~ +45°C |
| Total luminous flux | 95 lm |
| Wattage | 1 W |
| Frequency | 50/60Hz |
| Charging time | 6-8 hours |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Battery life | 8 h |
| Time switch | No |
| Operating-temperature | -25°C ~ +45°C |
| Total luminous flux | 95 lm |
| Wattage | 1 W |
| Frequency | 50/60Hz |
| Charging time | 6-8 hours |
Sensor
| Type sensor | PIR motion sensor, Twilight switch |
|---|---|
| Detection angle | 60 ° |
| Sensor changeable | No |
| Detection distance | 5 m |
| Detection movement speed | 0.6-1.5 m/s |
| Dusk sensor overwrite mode | No |
| Sensor settings adjustable | No |
Solar
| Solar panel type | Polycrystalline |
|---|---|
| Solar panel adjustable | No |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Including light source | Yes |
| Colour temperature | 3000K |
| Wattage per lightsource | 1 W |
| Lightsource replaceable | No |
| Light color | Warm white |
| Light type | Direct |
| Beam angle | 120 ° |
| Tiltable | No |
| Lifespan | 25000 h |
| Dimmable | No |
| Socket | Integrated LED |
Color and material
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Plastic |
| UV proof | Yes |
General
| EAN | 8720722713850 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 3 year |
| Quantity | 1 |
| Certifications | CE, RoHs, EMC |
| Warranty exemption | Not used according to the manual |
Installation
| Placement type | Wall |
|---|---|
| Suitable for indoor outdoor | Outdoor |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Packaging width | 10 mm |
| Packaging height | 145 mm |
| Packaging length | 175 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 30 |
Dimensions & weights
| Weight | 0.383 |
|---|---|
| Width | 9.6 cm |
| Height | 17 cm |
| Length | 14.2 cm |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Battery life | 8 h |
| Time switch | No |
| Operating-temperature | -25°C ~ +45°C |
| Total luminous flux | 95 lm |
| Wattage | 1 W |
| Frequency | 50/60Hz |
| Charging time | 6-8 hours |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Battery life | 8 h |
| Time switch | No |
| Operating-temperature | -25°C ~ +45°C |
| Total luminous flux | 95 lm |
| Wattage | 1 W |
| Frequency | 50/60Hz |
| Charging time | 6-8 hours |
Sensor
| Type sensor | PIR motion sensor, Twilight switch |
|---|---|
| Detection angle | 60 ° |
| Sensor changeable | No |
| Detection distance | 5 m |
| Detection movement speed | 0.6-1.5 m/s |
| Dusk sensor overwrite mode | No |
| Sensor settings adjustable | No |
Solar
| Solar panel type | Polycrystalline |
|---|---|
| Solar panel adjustable | No |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Including light source | Yes |
| Colour temperature | 3000K |
| Wattage per lightsource | 1 W |
| Lightsource replaceable | No |
| Light color | Warm white |
| Light type | Direct |
| Beam angle | 120 ° |
| Tiltable | No |
| Lifespan | 25000 h |
| Dimmable | No |
| Socket | Integrated LED |
Color and material
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Plastic |
| UV proof | Yes |
General
| EAN | 8720722713850 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 3 year |
| Quantity | 1 |
| Certifications | CE, RoHs, EMC |
| Warranty exemption | Not used according to the manual |
Installation
| Placement type | Wall |
|---|---|
| Suitable for indoor outdoor | Outdoor |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Packaging width | 10 mm |
| Packaging height | 145 mm |
| Packaging length | 175 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 30 |
Dimensions & weights
| Weight | 0.383 |
|---|---|
| Width | 9.6 cm |
| Height | 17 cm |
| Length | 14.2 cm |

Clark - Solar wall light lantern - 3000K Warm white - IP65 Waterproof - Black - classic
Review
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Battery life | 8 h |
| Time switch | No |
| Operating-temperature | -25°C ~ +45°C |
| Total luminous flux | 95 lm |
| Wattage | 1 W |
| Frequency | 50/60Hz |
| Charging time | 6-8 hours |
Sensor
| Type sensor | PIR motion sensor, Twilight switch |
|---|---|
| Detection angle | 60 ° |
| Sensor changeable | No |
| Detection distance | 5 m |
| Detection movement speed | 0.6-1.5 m/s |
| Dusk sensor overwrite mode | No |
| Sensor settings adjustable | No |
Solar
| Solar panel type | Polycrystalline |
|---|---|
| Solar panel adjustable | No |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Including light source | Yes |
| Colour temperature | 3000K |
| Wattage per lightsource | 1 W |
| Lightsource replaceable | No |
| Light color | Warm white |
| Light type | Direct |
| Beam angle | 120 ° |
| Tiltable | No |
| Lifespan | 25000 h |
| Dimmable | No |
| Socket | Integrated LED |
Color and material
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Plastic |
| UV proof | Yes |
General
| EAN | 8720722713850 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 3 year |
| Quantity | 1 |
| Certifications | CE, RoHs, EMC |
| Warranty exemption | Not used according to the manual |
Installation
| Placement type | Wall |
|---|---|
| Suitable for indoor outdoor | Outdoor |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Packaging width | 10 mm |
| Packaging height | 145 mm |
| Packaging length | 175 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 30 |
Dimensions & weights
| Weight | 0.383 |
|---|---|
| Width | 9.6 cm |
| Height | 17 cm |
| Length | 14.2 cm |





