Voryn - White table lamp 40 cm - Table lamp for living room - Matt metal - Industrial design - E27 socket - On/off switch
Product information

Voryn - White table lamp 40 cm - Table lamp for living room - Matt metal - Industrial design - E27 socket - On/off switch
Attractive mushroom lamp for indoor use - Wider, larger version
The white Voryn bianco m table lamp with a wide stem has a friendly and light character. The shade and robust stem have a softer appearance here, enhanced by the warm, yellowish light that radiates from beneath the shade when the LED bulb is on.
The result is a calm, inviting atmosphere that works well in bright interiors. This mushroom lamp looks beautiful on a bedside table, in an open shelving unit or on a side table in the living room. Its simple mushroom shape makes the Voryn easy to combine with wood, textiles and other natural materials.
This version of the Voryn bianco m table lamp is ideal for those who love a modern interior with a warm, retro feel, where lighting is not only functional but also contributes to the ambience of a room.
• Sculptural design
The organic mushroom shape makes this not just a lamp, but also a work of art that instantly adds character and style to any space.
• Robust metal design
The all-metal frame of this lamp feels sturdy and emphasises its timeless character.
• Designed to inspire. Crafted to last.
Created to blend into your interior while simultaneously doing exactly what light should do: add character, create tranquility, and create accents.
• Versatile to place and easy to move
Compact, the lamp looks perfect on bedside tables, side tables or desks, and is easy to move.
• Light source not included
This lamp comes without a light source. This allows you to determine your desired light colour, beam angle and light output yourself. Always the right light.
• Light that lives within
Feel at home with a welcoming glow in any interior. Keep the lamp away from moisture, as it won't thrive there. This way, the light stays warm and inviting, for years of enjoyment.
• Part of the Voryn series
Available in various colours, sizes and types of lamps.
Attractive mushroom lamp for indoor use - Wider, larger version
The white Voryn bianco m table lamp with a wide stem has a friendly and light character. The shade and robust stem have a softer appearance here, enhanced by the warm, yellowish light that radiates from beneath the shade when the LED bulb is on.
The result is a calm, inviting atmosphere that works well in bright interiors. This mushroom lamp looks beautiful on a bedside table, in an open shelving unit or on a side table in the living room. Its simple mushroom shape makes the Voryn easy to combine with wood, textiles and other natural materials.
This version of the Voryn bianco m table lamp is ideal for those who love a modern interior with a warm, retro feel, where lighting is not only functional but also contributes to the ambience of a room.
• Sculptural design
The organic mushroom shape makes this not just a lamp, but also a work of art that instantly adds character and style to any space.
• Robust metal design
The all-metal frame of this lamp feels sturdy and emphasises its timeless character.
• Designed to inspire. Crafted to last.
Created to blend into your interior while simultaneously doing exactly what light should do: add character, create tranquility, and create accents.
• Versatile to place and easy to move
Compact, the lamp looks perfect on bedside tables, side tables or desks, and is easy to move.
• Light source not included
This lamp comes without a light source. This allows you to determine your desired light colour, beam angle and light output yourself. Always the right light.
• Light that lives within
Feel at home with a welcoming glow in any interior. Keep the lamp away from moisture, as it won't thrive there. This way, the light stays warm and inviting, for years of enjoyment.
• Part of the Voryn series
Available in various colours, sizes and types of lamps.
Key specifications
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Operating-temperature | 0°C ~ +45°C |
| Frequency | 50Hz |
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Operating-temperature | 0°C ~ +45°C |
| Frequency | 50Hz |
General
| EAN | 8720722733049 |
|---|---|
| Brand | LUSENZ |
| Warranty | 2 year |
| Certifications | CE, RoHs |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Packaging width | 300 mm |
| Packaging height | 360 mm |
| Packaging length | 350 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 2 |
Color and material
| Color | White |
|---|---|
| Material | Coated metal |
Installation
| Connection voltage | 220-240V AC |
|---|---|
| Suitable for indoor outdoor | Indoor |
| Cable with plug | Yes |
Other specifications
| Room | Bedroom, Hall, Living Room |
|---|
Light source
| Including light source | No |
|---|---|
| Lightsource replaceable | Yes |
| Number of light points | 2 |
| Tiltable | No |
| Dimmable | No |
| Socket | E27 |
Dimensions & weights
| Weight | 3.5 |
|---|---|
| Cable length | 1.8 m |
| Height | 360 mm |
| Diameter lampshade | 330 mm |
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Operating-temperature | 0°C ~ +45°C |
| Frequency | 50Hz |
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Operating-temperature | 0°C ~ +45°C |
| Frequency | 50Hz |
General
| EAN | 8720722733049 |
|---|---|
| Brand | LUSENZ |
| Warranty | 2 year |
| Certifications | CE, RoHs |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Packaging width | 300 mm |
| Packaging height | 360 mm |
| Packaging length | 350 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 2 |
Color and material
| Color | White |
|---|---|
| Material | Coated metal |
Installation
| Connection voltage | 220-240V AC |
|---|---|
| Suitable for indoor outdoor | Indoor |
| Cable with plug | Yes |
Other specifications
| Room | Bedroom, Hall, Living Room |
|---|
Light source
| Including light source | No |
|---|---|
| Lightsource replaceable | Yes |
| Number of light points | 2 |
| Tiltable | No |
| Dimmable | No |
| Socket | E27 |
Dimensions & weights
| Weight | 3.5 |
|---|---|
| Cable length | 1.8 m |
| Height | 360 mm |
| Diameter lampshade | 330 mm |
Downloads

Voryn - White table lamp 40 cm - Table lamp for living room - Matt metal - Industrial design - E27 socket - On/off switch

Voryn - White table lamp 40 cm - Table lamp for living room - Matt metal - Industrial design - E27 socket - On/off switch
Review
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Operating-temperature | 0°C ~ +45°C |
| Frequency | 50Hz |
General
| EAN | 8720722733049 |
|---|---|
| Brand | LUSENZ |
| Warranty | 2 year |
| Certifications | CE, RoHs |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Packaging width | 300 mm |
| Packaging height | 360 mm |
| Packaging length | 350 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 2 |
Color and material
| Color | White |
|---|---|
| Material | Coated metal |
Installation
| Connection voltage | 220-240V AC |
|---|---|
| Suitable for indoor outdoor | Indoor |
| Cable with plug | Yes |
Other specifications
| Room | Bedroom, Hall, Living Room |
|---|
Light source
| Including light source | No |
|---|---|
| Lightsource replaceable | Yes |
| Number of light points | 2 |
| Tiltable | No |
| Dimmable | No |
| Socket | E27 |
Dimensions & weights
| Weight | 3.5 |
|---|---|
| Cable length | 1.8 m |
| Height | 360 mm |
| Diameter lampshade | 330 mm |





