GU10 fitting - Suitable for all GU10 bulbs - 15 cm cable - Max. 100 Watts - Ceramic - White
Product information

GU10 fitting - Suitable for all GU10 bulbs - 15 cm cable - Max. 100 Watts - Ceramic - White
GU10 fitting - Suitable for all GU10 bulbs - Max. 100W - Ceramic - White
• GU10 socket
This lampholder is suitable for GU10 lamps. This is practical because it is one of the most common types of fitting. You can identify the lamp by the two round pins at the bottom.
• IP20 Dust-tight
This IP rating does not protect against moisture. This makes this socket suitable for all dry rooms. Think living room, bedroom, hallway and loft.
GU10 fitting - Suitable for all GU10 bulbs - Max. 100W - Ceramic - White
• GU10 socket
This lampholder is suitable for GU10 lamps. This is practical because it is one of the most common types of fitting. You can identify the lamp by the two round pins at the bottom.
• IP20 Dust-tight
This IP rating does not protect against moisture. This makes this socket suitable for all dry rooms. Think living room, bedroom, hallway and loft.
Key specifications
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Frequency | 50Hz |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Max wattage | 100 W |
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Frequency | 50Hz |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Max wattage | 100 W |
Installation
| Ground wire | No |
|---|---|
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Packaging width | 10 mm |
| Packaging height | 50 mm |
| Packaging length | 50 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 1000 |
General
| EAN | 8720364408435 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 2 year |
| Certifications | CE |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Other specifications
| Applications | Office, Industry, Health Care, Education, Outdoor, Retail, Architectural, Gym, Recreational area, Warehousing, Travels |
|---|---|
| Room | Carpet, Bedroom, Hall, Attic, Living Room, Toilet, Factory, Warehouse, Factory hall, Store, Office, Schools, Desk |
Color and material
| Color | White |
|---|---|
| Material | Ceramics |
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Frequency | 50Hz |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Max wattage | 100 W |
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Frequency | 50Hz |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Max wattage | 100 W |
Installation
| Ground wire | No |
|---|---|
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Packaging width | 10 mm |
| Packaging height | 50 mm |
| Packaging length | 50 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 1000 |
General
| EAN | 8720364408435 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 2 year |
| Certifications | CE |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Other specifications
| Applications | Office, Industry, Health Care, Education, Outdoor, Retail, Architectural, Gym, Recreational area, Warehousing, Travels |
|---|---|
| Room | Carpet, Bedroom, Hall, Attic, Living Room, Toilet, Factory, Warehouse, Factory hall, Store, Office, Schools, Desk |
Color and material
| Color | White |
|---|---|
| Material | Ceramics |
Downloads

GU10 fitting - Suitable for all GU10 bulbs - 15 cm cable - Max. 100 Watts - Ceramic - White

GU10 fitting - Suitable for all GU10 bulbs - 15 cm cable - Max. 100 Watts - Ceramic - White
Review
Key specifications
| IP rate | IP20 |
|---|---|
| Frequency | 50Hz |
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Max wattage | 100 W |
Installation
| Ground wire | No |
|---|---|
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
Packaging
| Packaging type | Box |
|---|---|
| Packaging width | 10 mm |
| Packaging height | 50 mm |
| Packaging length | 50 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 1000 |
General
| EAN | 8720364408435 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 2 year |
| Certifications | CE |
| Warranty exemption | Not installed or used according to the manual |
Other specifications
| Applications | Office, Industry, Health Care, Education, Outdoor, Retail, Architectural, Gym, Recreational area, Warehousing, Travels |
|---|---|
| Room | Carpet, Bedroom, Hall, Attic, Living Room, Toilet, Factory, Warehouse, Factory hall, Store, Office, Schools, Desk |
Color and material
| Color | White |
|---|---|
| Material | Ceramics |





