London - LED wall light with sensor - 30 Watts 2500 lumens - Motion detector and twilight switch - 3000K warm white light - Black - Security light
Product information

London - LED wall light with sensor - 30 Watts 2500 lumens - Motion detector and twilight switch - 3000K warm white light - Black - Security light
London - LED wall light with sensor - 30W 2500lm - 3000K - Black
This outdoor light features both a motion sensor and twilight switch. The sensor lamp consumes 30 watts, producing 2200 lumens. The wall light shines an atmospheric warm white light of 3000 degrees Kelvin. The wall lamp is IP65 waterproof. As a result, no defects caused by moisture and / or dust. The spot of the london is tiltable. This allows you to easily and very accurately illuminate certain areas on your property. The wall lamp is made of polycarbonate and aluminum.
These materials are stainless and do not discolor. Thus, the wall lamp remains beautiful for a long time.
• Combined motion and twilight sensor
The motion and twilight sensor work together and cannot be set independently. Using the sensor, you decide at what ambient light level the light responds to motion and how long it stays on after the last detection.
• Dust and splash proof - IP65
This high IP rating provides excellent protection against moisture and dust. So you can use the LED wall light in the bathroom, garden and driveway without any problems. No defects caused by the weather.
• Warm white light colour - 3000K
This atmospheric light colour is very suitable for garden and patio lighting. This light colour is described by our customers as being a warm and cosy light colour.
• Flexible cable entry
Multiple cable entries at the bottom, sides and rear ensure you can always connect the wiring from whichever direction works best. Prepared for easy drilling and thanks to the corner mounting option, suitable for a wide range of locations.
• Wide range and fully adjustable direction
The spotlight rotates 180° and tilts 125° for precise aiming after installation. The motion sensor covers 240° with a range up to 10 metres — ideal for a driveway, front door or patio.
• Modern style
The clean lines of the wall light give it a contemporary look and feel. The result is a timeless design that allows this lamp to fit in with almost any style of interior design.
London - LED wall light with sensor - 30W 2500lm - 3000K - Black
This outdoor light features both a motion sensor and twilight switch. The sensor lamp consumes 30 watts, producing 2200 lumens. The wall light shines an atmospheric warm white light of 3000 degrees Kelvin. The wall lamp is IP65 waterproof. As a result, no defects caused by moisture and / or dust. The spot of the london is tiltable. This allows you to easily and very accurately illuminate certain areas on your property. The wall lamp is made of polycarbonate and aluminum.
These materials are stainless and do not discolor. Thus, the wall lamp remains beautiful for a long time.
• Combined motion and twilight sensor
The motion and twilight sensor work together and cannot be set independently. Using the sensor, you decide at what ambient light level the light responds to motion and how long it stays on after the last detection.
• Dust and splash proof - IP65
This high IP rating provides excellent protection against moisture and dust. So you can use the LED wall light in the bathroom, garden and driveway without any problems. No defects caused by the weather.
• Warm white light colour - 3000K
This atmospheric light colour is very suitable for garden and patio lighting. This light colour is described by our customers as being a warm and cosy light colour.
• Flexible cable entry
Multiple cable entries at the bottom, sides and rear ensure you can always connect the wiring from whichever direction works best. Prepared for easy drilling and thanks to the corner mounting option, suitable for a wide range of locations.
• Wide range and fully adjustable direction
The spotlight rotates 180° and tilts 125° for precise aiming after installation. The motion sensor covers 240° with a range up to 10 metres — ideal for a driveway, front door or patio.
• Modern style
The clean lines of the wall light give it a contemporary look and feel. The result is a timeless design that allows this lamp to fit in with almost any style of interior design.
Key specifications
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Total luminous flux | 2500 lm |
| Equivalent wattage | 84 W |
| Frequency | 50/60Hz |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Total luminous flux | 2500 lm |
| Equivalent wattage | 84 W |
| Frequency | 50/60Hz |
Installation
| Ground wire | Yes |
|---|---|
| Placement type | Wall |
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
| Fits over centre-box | No |
Packaging
| Packaging width | 175 mm |
|---|---|
| Packaging height | 145 mm |
| Packaging length | 210 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 6 |
Dimensions & weights
| Weight | 0.874 |
|---|---|
| Width | 87 mm |
| Height | 189 mm |
| Length | 198 mm |
| Width of mounting plate | 57 mm |
| Length of mounting plate | 87 mm |
General
| EAN | 8720722713522 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 5 year |
| Certifications | CE, RoHs, EMC |
| Warranty exemption | Not installed according to the installation manual |
Sensor
| Delay time | 10sec-3sec to 10min-2min (adjustable) |
|---|---|
| Type sensor | PIR motion sensor, Twilight switch |
| Detection angle | 360 ° |
| Light sensitivity | <3-2000 LUX (adjustable) |
| Sensor changeable | No |
| Detection distance | 10 m |
| Detection movement speed | 0.6-1.5 m/s |
| Dusk sensor overwrite mode | Yes |
| Sensor settings adjustable | Yes |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Colour temperature | 3000K |
| Lightsource replaceable | No |
| Number of light points | 1 |
| Switching cycles | 15000 |
| Energy label | |
| Light color | Warm white |
| Light type | Direct |
| Tiltable | Yes |
| Dimmable | No |
| Socket | Integrated LED |
| Including light source | Yes |
Color and material
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Plastic |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Total luminous flux | 2500 lm |
| Equivalent wattage | 84 W |
| Frequency | 50/60Hz |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Total luminous flux | 2500 lm |
| Equivalent wattage | 84 W |
| Frequency | 50/60Hz |
Installation
| Ground wire | Yes |
|---|---|
| Placement type | Wall |
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
| Fits over centre-box | No |
Packaging
| Packaging width | 175 mm |
|---|---|
| Packaging height | 145 mm |
| Packaging length | 210 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 6 |
Dimensions & weights
| Weight | 0.874 |
|---|---|
| Width | 87 mm |
| Height | 189 mm |
| Length | 198 mm |
| Width of mounting plate | 57 mm |
| Length of mounting plate | 87 mm |
General
| EAN | 8720722713522 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 5 year |
| Certifications | CE, RoHs, EMC |
| Warranty exemption | Not installed according to the installation manual |
Sensor
| Delay time | 10sec-3sec to 10min-2min (adjustable) |
|---|---|
| Type sensor | PIR motion sensor, Twilight switch |
| Detection angle | 360 ° |
| Light sensitivity | <3-2000 LUX (adjustable) |
| Sensor changeable | No |
| Detection distance | 10 m |
| Detection movement speed | 0.6-1.5 m/s |
| Dusk sensor overwrite mode | Yes |
| Sensor settings adjustable | Yes |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Colour temperature | 3000K |
| Lightsource replaceable | No |
| Number of light points | 1 |
| Switching cycles | 15000 |
| Energy label | |
| Light color | Warm white |
| Light type | Direct |
| Tiltable | Yes |
| Dimmable | No |
| Socket | Integrated LED |
| Including light source | Yes |
Color and material
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Plastic |
Downloads

London - LED wall light with sensor - 30 Watts 2500 lumens - Motion detector and twilight switch - 3000K warm white light - Black - Security light

London - LED wall light with sensor - 30 Watts 2500 lumens - Motion detector and twilight switch - 3000K warm white light - Black - Security light
Review
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Total luminous flux | 2500 lm |
| Equivalent wattage | 84 W |
| Frequency | 50/60Hz |
Installation
| Ground wire | Yes |
|---|---|
| Placement type | Wall |
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
| Fits over centre-box | No |
Packaging
| Packaging width | 175 mm |
|---|---|
| Packaging height | 145 mm |
| Packaging length | 210 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 6 |
Dimensions & weights
| Weight | 0.874 |
|---|---|
| Width | 87 mm |
| Height | 189 mm |
| Length | 198 mm |
| Width of mounting plate | 57 mm |
| Length of mounting plate | 87 mm |
General
| EAN | 8720722713522 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 5 year |
| Certifications | CE, RoHs, EMC |
| Warranty exemption | Not installed according to the installation manual |
Sensor
| Delay time | 10sec-3sec to 10min-2min (adjustable) |
|---|---|
| Type sensor | PIR motion sensor, Twilight switch |
| Detection angle | 360 ° |
| Light sensitivity | <3-2000 LUX (adjustable) |
| Sensor changeable | No |
| Detection distance | 10 m |
| Detection movement speed | 0.6-1.5 m/s |
| Dusk sensor overwrite mode | Yes |
| Sensor settings adjustable | Yes |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Colour temperature | 3000K |
| Lightsource replaceable | No |
| Number of light points | 1 |
| Switching cycles | 15000 |
| Energy label | |
| Light color | Warm white |
| Light type | Direct |
| Tiltable | Yes |
| Dimmable | No |
| Socket | Integrated LED |
| Including light source | Yes |
Color and material
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Plastic |






