Luton - LED wall light with sensor - 40 Watts 3300 lumens - Motion detector and twilight switch - 3000K warm white light - double - safety light
Product information

Luton - LED wall light with sensor - 40 Watts 3300 lumens - Motion detector and twilight switch - 3000K warm white light - double - safety light
Luton - LED Wall light mit Sensor - 40W 3300lm - 3000K - double
This outdoor lamp features two tiltable spotlights. This allows you to easily light certain places in the garden. The wall lamp also features both a motion sensor and a twilight switch. This turns the wall lamp on only when you need light. Both the motion sensor and the twilight switch are fully adjustable. The wall lamp is made of aluminum and polycarbonate. As a result, the wall lamp does not rust or discolor from sun or moisture.
By using water-repellent rubbers and seamless finish, the outdoor light is IP65 waterproof. Therefore no defects caused by moisture and or dust.
• Combined motion and twilight sensor
The motion and twilight sensor work together and cannot be set independently. Using the sensor, you decide at what ambient light level the light responds to motion and how long it stays on after the last detection.
• Dust and splash proof - IP65
This high IP rating provides excellent protection against moisture and dust. So you can use the LED wall light in the bathroom, garden and driveway without any problems. No defects caused by the weather.
• Warm white light colour - 3000K
This atmospheric light colour is very suitable for garden and patio lighting. This light colour is described by our customers as being a warm and cosy light colour.
• Flexible cable entry
Multiple cable entries at the bottom, sides and rear ensure you can always connect the wiring from whichever direction works best. Prepared for easy drilling and thanks to the corner mounting option, suitable for a wide range of locations.
• Two independently adjustable spotlights — also suitable for corner mounting
Each spotlight rotates 90° horizontally and tilts 135° vertically, so you can aim them independently at exactly the right spot. Perfect for corner mounting — illuminate two zones at once from a single point.
• Modern style
The clean lines of the wall light give it a contemporary look and feel. The result is a timeless design that allows this lamp to fit in with almost any style of interior design.
Luton - LED Wall light mit Sensor - 40W 3300lm - 3000K - double
This outdoor lamp features two tiltable spotlights. This allows you to easily light certain places in the garden. The wall lamp also features both a motion sensor and a twilight switch. This turns the wall lamp on only when you need light. Both the motion sensor and the twilight switch are fully adjustable. The wall lamp is made of aluminum and polycarbonate. As a result, the wall lamp does not rust or discolor from sun or moisture.
By using water-repellent rubbers and seamless finish, the outdoor light is IP65 waterproof. Therefore no defects caused by moisture and or dust.
• Combined motion and twilight sensor
The motion and twilight sensor work together and cannot be set independently. Using the sensor, you decide at what ambient light level the light responds to motion and how long it stays on after the last detection.
• Dust and splash proof - IP65
This high IP rating provides excellent protection against moisture and dust. So you can use the LED wall light in the bathroom, garden and driveway without any problems. No defects caused by the weather.
• Warm white light colour - 3000K
This atmospheric light colour is very suitable for garden and patio lighting. This light colour is described by our customers as being a warm and cosy light colour.
• Flexible cable entry
Multiple cable entries at the bottom, sides and rear ensure you can always connect the wiring from whichever direction works best. Prepared for easy drilling and thanks to the corner mounting option, suitable for a wide range of locations.
• Two independently adjustable spotlights — also suitable for corner mounting
Each spotlight rotates 90° horizontally and tilts 135° vertically, so you can aim them independently at exactly the right spot. Perfect for corner mounting — illuminate two zones at once from a single point.
• Modern style
The clean lines of the wall light give it a contemporary look and feel. The result is a timeless design that allows this lamp to fit in with almost any style of interior design.
Key specifications
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Total luminous flux | 3300 lm |
| Equivalent wattage | 110 W |
| Frequency | 50/60Hz |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Total luminous flux | 3300 lm |
| Equivalent wattage | 110 W |
| Frequency | 50/60Hz |
Installation
| Ground wire | Yes |
|---|---|
| Placement type | Wall |
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
| Fits over centre-box | No |
Packaging
| Packaging width | 185 mm |
|---|---|
| Packaging height | 172 mm |
| Packaging length | 220 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 6 |
Dimensions & weights
| Weight | 1.234 |
|---|---|
| Width | 82 mm |
| Height | 170 mm |
| Length | 116 mm |
| Width of mounting plate | 60 mm |
| Length of mounting plate | 82 mm |
General
| EAN | 8720722713539 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 5 year |
| Certifications | CE, RoHs, EMC |
| Warranty exemption | Not installed according to the installation manual |
Sensor
| Delay time | 10sec-3sec to 10min-2min (adjustable) |
|---|---|
| Type sensor | PIR motion sensor, Twilight switch |
| Detection angle | 360 ° |
| Light sensitivity | <3-2000 LUX (adjustable) |
| Sensor changeable | No |
| Detection distance | 10 m |
| Detection movement speed | 0.6-1.5 m/s |
| Dusk sensor overwrite mode | Yes |
| Sensor settings adjustable | Yes |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Colour temperature | 3000K |
| Lightsource replaceable | No |
| Number of light points | 2 |
| Switching cycles | 15000 |
| Energy label | |
| Light color | Warm white |
| Light type | Direct |
| Tiltable | Yes |
| Dimmable | No |
| Socket | Integrated LED |
| Including light source | Yes |
Color and material
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Plastic |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Total luminous flux | 3300 lm |
| Equivalent wattage | 110 W |
| Frequency | 50/60Hz |
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Total luminous flux | 3300 lm |
| Equivalent wattage | 110 W |
| Frequency | 50/60Hz |
Installation
| Ground wire | Yes |
|---|---|
| Placement type | Wall |
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
| Fits over centre-box | No |
Packaging
| Packaging width | 185 mm |
|---|---|
| Packaging height | 172 mm |
| Packaging length | 220 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 6 |
Dimensions & weights
| Weight | 1.234 |
|---|---|
| Width | 82 mm |
| Height | 170 mm |
| Length | 116 mm |
| Width of mounting plate | 60 mm |
| Length of mounting plate | 82 mm |
General
| EAN | 8720722713539 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 5 year |
| Certifications | CE, RoHs, EMC |
| Warranty exemption | Not installed according to the installation manual |
Sensor
| Delay time | 10sec-3sec to 10min-2min (adjustable) |
|---|---|
| Type sensor | PIR motion sensor, Twilight switch |
| Detection angle | 360 ° |
| Light sensitivity | <3-2000 LUX (adjustable) |
| Sensor changeable | No |
| Detection distance | 10 m |
| Detection movement speed | 0.6-1.5 m/s |
| Dusk sensor overwrite mode | Yes |
| Sensor settings adjustable | Yes |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Colour temperature | 3000K |
| Lightsource replaceable | No |
| Number of light points | 2 |
| Switching cycles | 15000 |
| Energy label | |
| Light color | Warm white |
| Light type | Direct |
| Tiltable | Yes |
| Dimmable | No |
| Socket | Integrated LED |
| Including light source | Yes |
Color and material
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Plastic |
Downloads

Luton - LED wall light with sensor - 40 Watts 3300 lumens - Motion detector and twilight switch - 3000K warm white light - double - safety light

Luton - LED wall light with sensor - 40 Watts 3300 lumens - Motion detector and twilight switch - 3000K warm white light - double - safety light
Review
Key specifications
| IP rate | IP65 |
|---|---|
| Operating-temperature | -20°C ~ +40°C |
| Total luminous flux | 3300 lm |
| Equivalent wattage | 110 W |
| Frequency | 50/60Hz |
Installation
| Ground wire | Yes |
|---|---|
| Placement type | Wall |
| Connection voltage | 220-240V AC |
| Suitable for indoor outdoor | Indoor & outdoor |
| Fits over centre-box | No |
Packaging
| Packaging width | 185 mm |
|---|---|
| Packaging height | 172 mm |
| Packaging length | 220 mm |
| Quantity in packaging | 1 |
| Quantity mastercarton | 6 |
Dimensions & weights
| Weight | 1.234 |
|---|---|
| Width | 82 mm |
| Height | 170 mm |
| Length | 116 mm |
| Width of mounting plate | 60 mm |
| Length of mounting plate | 82 mm |
General
| EAN | 8720722713539 |
|---|---|
| Brand | HOFTRONIC |
| Warranty | 5 year |
| Certifications | CE, RoHs, EMC |
| Warranty exemption | Not installed according to the installation manual |
Sensor
| Delay time | 10sec-3sec to 10min-2min (adjustable) |
|---|---|
| Type sensor | PIR motion sensor, Twilight switch |
| Detection angle | 360 ° |
| Light sensitivity | <3-2000 LUX (adjustable) |
| Sensor changeable | No |
| Detection distance | 10 m |
| Detection movement speed | 0.6-1.5 m/s |
| Dusk sensor overwrite mode | Yes |
| Sensor settings adjustable | Yes |
Light source
| CRI | >80Ra |
|---|---|
| Colour temperature | 3000K |
| Lightsource replaceable | No |
| Number of light points | 2 |
| Switching cycles | 15000 |
| Energy label | |
| Light color | Warm white |
| Light type | Direct |
| Tiltable | Yes |
| Dimmable | No |
| Socket | Integrated LED |
| Including light source | Yes |
Color and material
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Plastic |






